W przededniu Światowego Dnia Zapaleń Płuc, który obchodzony jest 12 listopada, Sojusz na Rzecz Zwalczanie Chorób Zakaźnych Układu Oddechowego (Polska Zdrowo Oddycha) opublikował stanowisko podkreślające konieczność wzmożonej profilaktyki chorób zakaźnych układu oddechowego. Reprezentujące Sojusz PZO organizacje pacjentów, działające w ramach Sojuszu, zaapelowały o nadanie priorytetu szczepieniom dorosłych, zwłaszcza osób starszych i grup ryzyka, jako kluczowego środka ochrony zdrowia publicznego.
W dokumencie Sojusz przedstawia rekomendacje, które mają na celu poprawę dostępności szczepień w całym kraju. Kluczowe zalecenia obejmują skrócenie procedur szczepień do jednej wizyty, umożliwienie szczepień w domu oraz zwiększenie zaangażowania farmaceutów i pielęgniarek w realizację programów szczepień. Organizacje zwróciły także uwagę na konieczność rozwoju narzędzi cyfrowych i systemów monitorujących wyszczepialność, które mogłyby ułatwić zarządzanie i przypominanie o terminach szczepień.
Jednym z postulatów jest przyznanie dnia wolnego dla osób szczepiących się, co miałoby zachęcić do regularnych szczepień ochronnych. „Szczepienia ochronne stanowią jedno z najskuteczniejszych narzędzi w walce z chorobami zakaźnymi, zapobiegając rocznie nawet pięciu milionom zgonów z powodu takich chorób jak pneumokokowe zapalenie płuc, krztusiec, grypa czy COVID-19. To również jedna z najbardziej efektywnych kosztowo procedur medycznych, gdyż zapobiega poważnym powikłaniom, takim jak zapalenie płuc, co znacznie zmniejsza koszty hospitalizacji. Szczepienia są uznawane za najskuteczniejszą formę ochrony przed chorobami układu oddechowego.” – argumentują sygnatariusze dokumentu.
Organizacje pacjenckie zrzeszone w Sojuszu „Polska Zdrowo Oddycha” apelują do decydentów o wdrożenie proponowanych działań, które zapewnią równy dostęp do szczepień ochronnych w Polsce oraz przyczynią się do realizacji celów WHO dotyczących profilaktyki chorób zakaźnych do roku 2030.
***
Sojuszu na Rzecz Zwalczania Chorób Zakaźnych Układu Oddechowego „Polska Zdrowo Oddycha”, powołano w 2021 roku. Inicjatywa zrzesza szereg organizacji pacjenckich i zdrowotnych, takich jak Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Federacja Stowarzyszeń Amazonki oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce. Sojusz działa na rzecz przeciwdziałania chorobom zakaźnym układu oddechowego, promując profilaktykę i edukację zdrowotną. Celem Sojuszu jest wypracowanie systemowych rozwiązań i wskazanie długofalowych priorytetów w walce z zagrożeniami, jakie niosą ze sobą takie choroby zakaźne jak grypa, pneumokoki, COVID-19, RSV czy inne infekcje układu oddechowego.
Sojusz PZO, wspierany przez ekspertów z dziedzin takich jak medycyna, socjologia czy zdrowie publiczne, organizuje regularne spotkania edukacyjne dla pacjentów, m.in. wykłady w ramach Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Ponadto publikuje raporty i analizy dotyczące profilaktyki oraz wyzwań zdrowotnych związanych z chorobami układu oddechowego.