Na cukrzycę chorują 3 miliony Polaków (w tym ponad 700 tys. osób, które o tym nie wiedzą)*. Chorobie towarzyszy ryzyko hipoglikemii, a niektóre jej objawy mogą̨ być mylone z nietrzeźwością̨. Tego typu pomyłki mogą być tragiczne w skutkach dla osób z cukrzycą.

Kampania skierowana do osób, które mogą mylić hipoglikemię (nagły spadek cukru w organizmie), która jest jednym z powikłań cukrzycy, z upojeniem alkoholowym. Jednak hipoglikemia to stan zagrożenia życia, zatem osoba z cukrzycą doświadczająca epizodu hipoglikemii może potrzebować pomocy.

Hipoglikemia objawia się na różne sposoby, jednym z nich może być niezrozumiała, bełkotliwa wymowa, a osoba pracująca w tym czasie przy komputerze może nagle nie trafiać w klawiaturę podczas pisania. Stąd pomysł na stworzenie translatora na stronie internetowej www.StopHipo.pl i wykorzystanie go do tworzenia niezrozumiałych wpisów w mediach społecznościowych.

Strona internetowa www stophipo.pl zawiera również podstawowe informacje na temat cukrzycy, hipoglikemii oraz podpowiedzi odpowiedzialnych zachowań w przypadku zaobserwowania objawów hipoglikemii u osoby z cukrzycą oraz wskazówki dla samych pacjentów dotyczące prawidłowej kontroli i leczenia cukrzycy.

Kampanię przygotowali Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę, Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą oraz mecenas akcji – Novo Nordisk.