Strona projektu: flakirozrabiaki.ippez.pl

Nieswoiste zapalenie jelit (NZJ) to choroby o podłożu autoimmunologicznym, do których zalicza się głównie chorobę Leśniowskiego –Crohna (ChL-C) i wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG). Problem dotyczy kilkudziesięciu tysięcy, głównie młodych ludzi w Polsce. NZJ podobnie jak niektóre inne choroby autoimmunologiczne są uważane za choroby społeczeństw rozwiniętych i są coraz poważniejszym problemem społecznym.

W maju 2016 ruszyliśmy z kampanią społeczną „Flaki rozrabiaki” poświęconą nieswoistym chorobom jelit (NJZ). Akcja ma przełamać tabu w debacie publicznej, w której nie porusza się tego wstydliwego tematu, a także dostarczyć wiedzy o chorobie oraz wsparcia dla pacjentów borykających się na co dzień z chorobą Leśniowskiego –Crohna (ChL-C) czy wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (WZJG).

W ramach kampanii „Flaki rozrabiaki” opracowaliśmy pierwszy raport społeczno-epidemiologiczny pt. „Nieswoiste zapalne choroby jelit – przeciwnik rosnący w siłę”, który zawiera najważniejsze informacje o chorobie, a także jakość życia pacjentów z NJZ, które zostały opracowane na podstawie badania ankietowego przeprowadzonego wśród osób chorujących na ChL-C oraz WZJG.

Ruszyła także strona internetowa dla osób z NJZ www.flakirozrabiaki.org na której można znaleźć informacje o chorobie, porady psychologa, dietetyka, a także historie pacjentów, którzy mimo choroby prowadzą ciekawe, aktywne życie.

Ambasadorką kampanii „Flaki rozrabiaki” została Agata Młynarska, która sama doświadczyła choroby układu pokarmowego i aktywnie wspiera osoby z tą chorobą. Zaangażowani zostali także eksperci: prof. dr hab. n. med. Grażyna Maria Rydzewska, dr n. hum. Martyna Głuszek-Osuch, którzy sprawują nadzór merytoryczny nad kampanią i opracowanymi materiałami.

Sprawdź również kampanię wyzwanie Crohn 

Raport: https://ippez.prowly.com/6237-kampania-spoleczna-flaki-rozrabiaki