22 listopada br. odbyła się konferencja prasowa Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma, podczas której zaprezentowano wnioski i rekomendacje z raportu badania opinii publicznej pt. „Dlaczego się nie badamy? Profilaktyka nowotworowa Polek i Polaków”.
KLUCZOWE OBSERWACJE PRZEDSTAWIONE W RAPORCIE:
- 39% Polaków i Polek nie wie, że w Polsce dostępne są bezpłatne, finansowane przez NFZ badania profilaktyczne wykrywające nowotwór na wczesnym etapie.
- 46% Polaków i Polek nie potrafi wymienić żadnego badania profilaktycznego w kierunku nowotworów.
- 64% badanych nie wykonuje regularnych badań profilaktycznych w kierunku nowotworów.
- 36% badanych nie wie, gdzie w swojej okolicy może wykonać badania profilaktyczne wykrywające nowotwór.
- 19% Polaków i Polek twierdzi, że profilaktyka nie uratuje im życia.
Badania profilaktyczne w Polsce
Jedną z najskuteczniejszych metod przeciwdziałania chorobom nowotworowym jest profilaktyka. Jednak aby profilaktyka była skuteczna – badania trzeba wykonywać regularnie i interpretować ich wyniki z lekarzem. Szacuje się jednak, że aż 2/3 Polaków nie wykonuje regularnych badań mogących uratować ich zdrowie i życie. Dlaczego tak się dzieje? Na to i inne pytania starano się odpowiedzieć w raporcie.
Link do Raportu:
https://www.sarcoma.pl/media/raport-2022.pdf
Raport pt. „Dlaczego się nie badamy? Profilaktyka nowotworowa Polek i Polaków” powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma, a w jego stworzenie zaangażowali się: Prezes Zarządu Kamil Dolecki, Członek Zarządu Szymon Bubiłek oraz Członkini Stowarzyszenia Ewa Styś. Partnerami raportu są: Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Matki i Dziecka, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej oraz Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie.
Zapis transmisji: