Zdrowie kobiet. Pierwsza wizyta u ginekologa

Dzień Kobiet w Narodowym Funduszu Zdrowia trwa przez cały tydzień. W dniach od 6 do 10 marca zapraszamy Panie do oddziałów w każdym województwie. Zostało przygotowane wiele profilaktycznych niespodzianek, takich jak pomiary składu i masy ciała, ciśnienia tętniczego krwi w kiosku profilaktycznym, warsztaty z samobadania piersi, plan żywieniowy dostosowany do indywidualnych potrzeb oraz pakiet informacji o zalecanych programach profilaktycznych.

W ramach dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” – akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia, odbędzie się rozmowa z ekspertem o pierwszej wizycie młodej kobiety u ginekologa.

Polska ma jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy w Europie.

Zdrowie kobiety

Pierwsza wizyta ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Ma być źródłem wiedzy. Powinna nauczyć pacjentkę, że wizyty u ginekologa mają charakter profilaktyczny, zapobiegają chorobom nowotworowym – mówi w materiale filmowym dr n. med. Monika Tadros-Zins, specjalista ginekolog-położnik z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

  • Kiedy zabrać córkę na pierwszą wizytę do ginekologa?
  • Jak przebiega pierwsze badanie u dziewcząt?
  • Jakie przysługują prawa małoletniej pacjentce?

– Zwykle pierwsza wizyta wiąże się z dużym stresem dla dziewczynki. Powinna przebiegać w miłej atmosferze i zaufaniu. Jej przebieg może wpływać na dalsze życie pacjentki – dodaje dr n. med. Monika Tadros-Zins.

Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji „Środa z Profilaktyką” są dostępne bezpłatnie na:


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.