W ramach prowadzonej przez „Fundację SM – Walcz o siebie!” kampanii społeczno-edukacyjnej, realizowanej pod hasłem „SM w czasach pandemii COVID-19”, w listopadzie 2021 r. przeprowadzono największe badanie opinii publicznej wśród 942 osób chorujących na stwardnienie rozsiane. Głównym celem opracowania „Współczesna diagnostyka i leczenie SM w Polsce” było zbadanie różnych aspektów związanych z diagnostyką oraz leczeniem stwardnienia rozsianego.
Wyniki badania pokazują, że proces postawienia diagnozy w stwardnieniu rozsianym nadal trwa zdecydowanie zbyt długo, na co zwracają uwagę w szczególności respondenci będący w trakcie diagnozy oraz zdiagnozowani w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
W ostatnim roku pacjenci z SM zaadaptowali się do rzeczywistości narzuconej przez pandemię COVID-19. W porównaniu do wyników badania z listopada 2020 r., respondenci lepiej oceniają dostępność do opieki zdrowotnej i dostrzegają pozytywne zmiany w obrębie jej funkcjonowania. Jednocześnie w dalszym ciągu widzą konieczność wprowadzenia rozwiązań systemowych, prowadzących do optymalizacji opieki nad pacjentem z SM i które przysłużą się podniesieniu ich jakości życia.
Zachęcamy do zapoznania się z informacją prasową, która przybliża wyniki badania społecznego m.in. na temat oceny realizacji świadczeń zdrowotnych na rzecz pacjentów z SM w trakcie pandemii COVID-19: