Wakacyjna apteczka – co powinno się w niej znaleźć?

Na małe zdrowotne niespodzianki w trakcie wakacji lepiej być przygotowanym. Zwłaszcza gdy jedziemy za granicę lub w miejsce, gdzie do apteki czy lekarza jest daleko. Wtedy niewielkie dolegliwości będziemy musieli leczyć sami, a w razie większych kłopotów bezpiecznie przetrwać zanim znajdziemy fachową pomoc.

Przezorny zawsze ubezpieczony. Przysłowie całkiem dobrze pasuje do wakacyjnego wyjazdu, również w kwestii przygotowania małej apteczki, która powinna znaleźć się w walizce każdego podróżnika. Kilka podstawowych leków może się przydać w przypadków drobnych dolegliwości, ukąszeń albo zranień. Jak je wybrać? Wszystko zależy od charakteru podróży, kierunku i od tego czy będą nam towarzyszyć dzieci lub osoby starsze.

Podstawową kwestią jest zabranie ze sobą wystarczającej ilości leków, które przyjmujemy stale, np. kardiologicznych, na nadciśnienie, cholesterol czy cukrzycę, hormonalnych. Lepiej zorganizować ich odpowiednią ilość przed wyjazdem. Lekarz przyjmujący nas z dala od domu niekoniecznie będzie chciał nam wystawić nowa receptę „na słowo”. Wprawdzie ratunkiem może być e-recepta od lekarza rodzinnego, ale to także wymaga starań i czasu. Na dodatek w miejscu urlopowego pobytu apteka może być daleko.

Skomponowanie apteczki nie jest zadaniem trudnym, a o dobór konkretnych leków warto spytać farmaceutę. Przede wszystkim należy pamiętać o lekach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Zmiana klimatu i miejsca może spowodować dolegliwości, które będą wymagały ich stosowania. W przypadku podróży z dziećmi należy przygotować takie, które są przystosowane do wieku pod względem dawki ale także konsystencji. W ramach leków przeciwbólowych należy pomyśleć o lekach na ból gardła. Przeziębienia, zwłaszcza w pierwszych dniach urlopu, są dość częstą przypadłością. Dlatego też może przydać się syrop na kaszel i krople na katar.

Jednym z najczęstszych problemów wakacyjnych są problemy gastryczne. Zatrucia spowodowane nieświeżymi pokarmami albo kąpielą w niezbyt czystej wodzie zdarzają się często. Jeśli przebiegają z umiarkowanym nasileniem, możemy spokojnie leczyć je sami. W tym celu warto zabrać ze sobą leki przeciw biegunkowe, probiotyki i elektrolity. Również przydatne mogą okazać się leki na ból brzucha czy zaparcia oraz preparat rozkurczowy. Przydają się także środki na chorobę lokomocyjną i morską.

Należy również pomyśleć o środkach opatrunkowych i dezynfekcyjnych. Każda nawet najdrobniejsza rana powinna zostać odkażona i zabezpieczona plastrem z opatrunkiem lub jałowym bandażem, w zależności o rozległości . Jeśli chodzi o plastry najlepiej wybrać wodoodporne. Kiedy planujemy wędrówki lub uprawianie sportów siłowych i wyczynowych warto pomyśleć o bandażu elastycznym, który w razie poważniejszego urazu np. nadwyrężenia mięśnia czy zwichnięcia pozwoli unieruchomić uszkodzoną część ciała, przed konieczną w tym wypadku wizytą u lekarza. Na otarcia spowodowane wędrówką w obuwiu, które okaże się niezbyt wygodne warto przygotować specjalny plaster hydrożelowy. Taki opatrunek łagodzi ból, a przede wszystkim przyspiesza gojenie i chroni przed zakażeniem rany. Przewidując ryzyko stłuczeń, warto zabrać spraye chłodzące w aerozolu i preparaty żelowe łagodzące objawy tego typu urazów.

Atak alergii lub uczulenia może przytrafić się nawet wtedy, gdy wcześniej nigdy się nie zdarzał. Aby złagodzić skutki warto mieć przy sobie lek antyhistaminowy dostępny bez recepty oraz krople do oczu i do nosa łagodzące objawy alergii. Osoby, które kiedykolwiek doznały wstrząsu anafilaktycznego muszą obowiązkowo mieć przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną. Ważne są też produkty łagodzące skutki ukąszeń takie jak świąd skóry i stan zapalny. To szczególnie ważne w przypadku dzieci, którym trudniej zapanować nad drapaniem skóry. Warto zabrać ze sobą maść na poparzenia – nie tylko słoneczne – lub plastry przyspieszające gojenie tego typu zranień.

Do kompletu leków należy także dołożyć drobne akcesoria: małe nożyczki, agrafki oraz termometr, żel antybakteryjny do rąk. W przypadku podróży z bardzo małym dzieckiem również odciągacz do kataru. Pakując leki, należy sprawdzić daty ważności, sposób dawkowania i zachować ulotki, choć blistry, butelki, czy tubki można wyjąć z kartonowych opakowań zajmujących miejsce. Warto też upewnić się w jakiej temperaturze przechowywać leki. Jeśli producent zaleca przechowywanie w temperaturze poniżej 25 st. C. lepiej spakować je do termosu. Dotyczy to np. różnego rodzaju czopków. Przechowane w odpowiedni sposób nie stracą właściwości terapeutycznych . Leki wymagające przechowywania w lodówce należy transportować w specjalnej torbie termoizolacyjnej lub w lodówce turystycznej, a po przybyciu na miejsce przełożyć do lodówki. W czasie podróży wakacyjna apteczka powinna znajdować się w miejscu łatwo dostępnym, choć absolutnie poza zasięgiem dzieci. Nie należy jej także narażać na działanie wysokich temperatur. Samodzielnie możemy leczyć się trzy do pięciu dni. Jeśli dolegliwości nie miną to i tak konieczna będzie wizyta u lekarza. Tak więc nie warto robić dużych zapasów. Jeśli chodzi o leki przyjmowane na stałe również należy zabrać tylko tyle ile będzie nam potrzebne w trakcie kolejnych dni urlopu. W dzisiejszych czasach warto też mieć przy sobie zaświadczenie o szczepieni przeciw COVID-19. Nigdy nie wiadomo kiedy okaże się przydatne i potrzebne.

Źródło: medexpress.pl


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.