W Karcie Praw Opiekuna, stworzonej w ramach kampanii „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w chorobie”, piszemy o świadczeniu gwarantowanym dla pacjentów, jakim jest żywienie dojelitowe w warunkach domowych. Więcej na ten temat mówi Igor Grzesiak, Wiceprezes Zarządu Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

,,Odpowiednie żywienie pacjenta jest integralnym elementem leczenia. Zapewniając odpowiednią podaż składników odżywczych, możemy zwiększyć tolerancję stosowanych metod leczenia, przyspieszyć gojenie ran czy zmniejszyć ryzyko powstania odleżyn.

Kiedy niemożliwe, utrudnione lub niewystarczające jest żywienie doustne pacjenta tradycyjną dietą, podczas pobytu w szpitalu powinno zostać wdrożone leczenie żywieniowe – np. żywienie dojelitowe. Jest to procedura medyczna, polegająca na podawaniu specjalnej diety bezpośrednio do jelita bądź żołądka za pomocą sztucznego dostępu. Kontynuacja żywienia dojelitowego w domu jest finansowana przez NFZ i pacjent korzysta z niego bezpłatnie.”

Co obejmuje to świadczenie? Dowiesz się z przygotowanej przez nas grafiki! Więcej informacji znajdziecie w Karcie Praw Opiekuna


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.