Choroba Alzheimera stopniowo, ale nieodwracalnie odbiera pamięć, zdolność myślenia, normalne życie. Ludzie nią dotknięci zupełnie przestają być sobą, pojawiają się u nich dziwne, zaskakujące i nieakceptowalne zachowania. Co tak naprawdę dzieje się z chorym na alzheimera i dlaczego? Jakie sygnały pojawiają się jako pierwsze? Co wtedy robić? Jak wygląda niekontrolowany rozwój tej choroby? O tym wszystkim opowiedziała neurolog dr Olga Milczarek z SCM Clinic z Krakowa.
Monika Mikołajska/ Medonet: Ludzie, którzy w rodzinie mieli lub mają przypadki alzheimera opowiadają o nietypowych zachowaniach swoich bliskich. Wychodzenie nago na miasto, rozmazywanie jedzenia po ścianach, poruszanie się na czworakach, nagły płacz, ciągłe podejrzewanie małżonka o zdradę, walenie pięściami w drzwi czy okna – to tylko przykłady. Ludzie ci zupełnie przestają być sobą, rodzina traci ich niejako kawałek po kawałku. Co dzieje się w mózgu człowieka chorego na alzheimera?
Dr n. med. Olga Milczarek, specjalista neurolog: Na początku musimy wyjaśnić jedną, za to bardzo ważną kwestię. Rozpoznanie alzheimera jako konkretnej choroby oparte jest na szczegółowym badaniu histopatologicznym. Potocznie dość często mówi się jednak, że dana osoba ma alzheimera. Wtedy pod pojęciem tym rozumie się też inne zespoły otępienne, o których mówimy, że są typu alzheimerowskiego. Określenie to oznacza, że zaburzenia te przypominają alzheimera, ale nie wiemy, co je wyzwala, a czynników może być bardzo dużo. Przykładem są choroby wirusowe, prowadzące do uszkodzenia mózgu, choroba alkoholowa, choroby tarczycy, cukrzyca. To, co dokładnie przyniesie COVID-19 też na ten moment jest tylko przypuszczeniem. Warto pamiętać o tym rozróżnieniu.
Dalsza część znajduje się w linku:
Źródło: medonet.pl