U nas październik jest różowy – Środa z Profilaktyką

W ramach cotygodniowej akcji NFZ „Środa z Profilaktyką”, 4 października podkreślamy ważność regularnych badań piersi. Uświadamiamy kobiety o konieczności systematycznych kontroli i profilaktyce raka piersi.

Tylko 37 proc. populacji kobiet w wieku od 50. do 69. roku życia, objętej programem profilaktyki raka piersi, skorzystało w 2022 roku z bezpłatnych badań refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Od 1 listopada 2023 r. zostanie poszerzona grupa kobiet (45–74 lata), które powinny skorzystać z badań w ramach programu.

Październik miesiącem profilaktyki raka piersi

Jakie są przyczyny raka piersi oraz jakie zmiany na skórze powinny zaniepokoić? Czy nadwaga i otyłość przyczyniają się do powstawania raka piersi?

Wspieramy się wiedzą eksperta, dr. n. med. Romana Dubiańskiego, onkologa klinicznego z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

– Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Rocznie rozpoznaje się w Polsce raka piersi u ok. 20 tysięcy kobiet. To bardzo dużo – mówi dr n. med. Roman Dubiański w rozmowie na kanale YouTube AkademiaNFZ Profilaktyka raka piersi. Te badania rób regularnie. Wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny. Ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych oraz samobadanie piersi.

Wersja audio wypowiedzi eksperta:

Więcej informacji znajduje się na stronie https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/

Instrukcja samobadania piersi dostępna jest w ulotce:


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.