The Lancet publikuje dowody nt. skuteczności szczepionki HPV

Szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) zmniejsza liczbę przypadków zachorowań na raka szyjki macicy o 87 procent- tego dowodzą najnowsze dane naukowe opublikowane w The Lancet. Rak szyjki macicy jest czwartym najczęściej występującym nowotworem u kobiet na całym świecie, Z tego powodu umiera rocznie 300 000 pacjentek.

Cancer Research UK, który sfinansował badania, określił te informacje jako przełomowe. To znaczy, że szczepionka przeciw HPV ratuje życie, zwłaszcza że- jak pokazują statystyki- prawie wszystkie nowotwory szyjki macicy są wywoływane przez wirusa. Najnowsze dane udowadniają także, że wskaźniki stanu przedrakowego zmniejszyły się o 97 procent, gdy szczepionkę podano w wieku 12 i 13 lat. Badacze stwierdzili także, że kobiety zaszczepione przeciw HPV mogą potrzebować znacznie mniej badań cytologicznych szyjki macicy.

W badaniu przeanalizowano dane rejestrowe od stycznia 2006 roku do czerwca 2019 roku kobiet w wieku od 20. do 64. Roku życia.

W ciągu prawie 13 lat w Anglii zarejestrowano około 28 000 diagnoz raka szyjki macicy i 300 000 przypadków stanu przedrakowego zwanego śródnabłonkową neoplazją szyjki macicy. Prawie dziewięć na dziesięć zgonów z powodu raka szyjki macicy ma miejsce w krajach o niskich i średnich dochodach, gdzie dostęp do badań przesiewowych jest niewielki. Ponad 100 krajów zaczęło już stosować szczepionkę w ramach działań Światowej Organizacji Zdrowia. W Wielkiej Brytanii szczepionkę oferuje się dziewczętom w wieku od 11 do 13 lat, w zależności od miejsca zamieszkania. Od 2019 roku szczepionka jest również dostępna dla chłopców.

Źródło: medexpress.pl


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.