„Świadomy Pacjent” – kampania edukacyjna

Wystartowała kolejna edycja kampanii „Świadomy Pacjent” mająca na celu uświadomienie pacjentom, że stanowią istotne ogniwo w całym procesie terapeutycznym – ich wiedza, zaangażowanie oraz odpowiedzialność mają znaczenie.

Wysoce edukacyjny przekaz został zapewniony dzięki wsparciu pacjentów oraz wybitnych autorytetów z poszczególnych obszarów terapeutycznych, którzy podjęli temat od strony profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia. Artykuły dostępne są na portalu www.pacjentilekarz.pl

Patronat merytoryczny nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Onkologiczne – prof. Piotr Rutkowski oraz prof. Adam Maciejczyk w artykule wprowadzającym podkreślają, jak istotna jest Krajowa Sieć onkologiczna, która powstała z myślą o pacjentach.

Igor Grzesiak, wiceprezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej w swojej wypowiedzi podkreśla jak istotna jest rzetelna informacja, spójna komunikacja na temat zdrowia i zrozumiała argumentacja oparta na sprawdzonych danych medycznych.

Na okładce pojawili się Oliwia oraz Jarosław Bieniukowie, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami w kontekście istoty wsparcia emocjonalnego, psychicznego wobec osób zmagających się z nowotworem oraz ich rodzin.

https://pacjentilekarz.pl/wp-content/uploads/2023/03/Swiadomy-pacjent.pdf

KAMPANIA WSPIERA NASTĘPUJĄCE OBSZARY TERAPEUTYCZNE:

ZESPÓŁ JELITA NADWRAŻLIWEGO

Badania pokazują, że objawy zespołu jelita nadwrażliwego dotykają nawet 30 proc. społeczeństwa, ale po pomoc do lekarza zwraca się tylko 10-25 proc. chorych. Pierwszą ulgę w objawach może przynieść choremu już zastosowanie się do zaleceń farmaceuty, które w tym schorzeniu powinny obejmować: zmianę stylu życia i leczenie farmakologiczne.

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielili:

  • Technik farmacji Joanna Potocka

BÓL MIGRENOWY

Migrena to niezwykle uciążliwa przypadłość. Jeśli jest przewlekłą, ból głowy uprzykrza chorym życie nawet przez ponad połowę dni w miesiącu. Często zapominamy o tym, że istnieje jej profilaktyczne leczenie.

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielili:

  • Dr n. med. Katarzyna Kępczyńska, Klinika Neurologii WLS Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Szpitala Bielańskiego w Warszawie

NIEDOBORY ŻELAZO

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne są zarówno makroelementy, jak i mikroelementy, czyli pierwiastki główne i pierwiastki śladowe. Chociaż niektóre z nich nie są potrzebne w dużych ilościach, to jednak w wyniku niedoboru któregokolwiek elementu rozpoczyna się kaskada najróżniejszych problemów zdrowotnych. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na potas i żelazo.

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielił:

  • Dr hab. n. med. Marcin Barylski, FESC Klinika Chorób Wewnętrznych i Rehabilitacji Kardiologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej – Centralny Szpital Weteranów

HIPERURYKEMIA

Wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi, przekraczające – w przypadku zdrowych kobiet 6 mg/dl i zdrowych mężczyzn – 7 mg/dl, zwiększa ryzyko sercowo-naczyniowe. Pierwszym krokiem do utrzymania zdrowia jest oznaczenie stężenia kwasu moczowego, a kolejnym podjęcie leczenia i modyfikacja stylu życia.

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliły:

  • Prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Wydziału Lekarskiego, Warszawski Uniwersytet Medyczny

NIEDOBORY POTASU (HIPOKALIEMIA)

Hipokaliemia, czyli obniżone stężenie potasu we krwi, może powodować szereg dolegliwości. Przede wszystkim jest to jon kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania komórek mięśniowych – niedobór potasu powoduje więc ogólne osłabienie i zmniejszenie siły mięśniowej.

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliła:

  • Dr n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny, z-ca Kierowika Oddziału Klinicznego I Wewnętrznego MSS w Warszawie, adiunkt III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WL WUM, prezes-elekt Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej PTK

CZERWIENICA PRAWDZIWA

To choroba nowotworowa o przewlekłym przebiegu należąca do tzw. nowotworów mieloproliferacyjnych i chorób rzadkich. To poważna choroba mogąca doprowadzić do niekorzystnego finału.

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliły:

  • Prof. dr hab. n. med. Tomasz Sacha, kierownik Katedry i Kliniki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Małgorzata Figarska, pacjentka

MASTOCYTOZA

Chorzy z pokrzywką barwnikową nawet przez kilka lat chodzą od specjalisty do specjalisty, bo postawienie właściwej diagnozy jest trudne i wymaga dużego doświadczenia. Często objawy ze strony innych narządów np. obecność powiększonej śledziony pozwalają na ukierunkowanie rozpoznania i włączenie właściwego leczenia.

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliły:

  • Prof. dr hab. n. med. Grzegorz Helbig, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

CHŁONIAK SKÓRNY

Na początku pojawiają się zmiany skórne przypominające choroby alergiczne, łuszczycę czy AZS. Czasami potrzeba wielu biopsji, by postawić rozpoznanie – chłoniak skórny T-komórkowy. Proces ten może trwać nawet kilka lat.

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliła:

  • Dr n. med. Agnieszka Giza, Katedra i Klinika Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

BADANIA GENETYCZNE

W Polsce rocznie z powodu choroby nowotworowej umiera ponad 100 tys. osób. Dla wielu z nich szansą na dłuższe życie byłyby terapie celowane. Pomimo, że takie leczenie jest w naszym kraju standardem w wielu nowotworach, wciąż zbyt wielu chorych nie ma szansy go otrzymać. Sytuację mógłby poprawić szerszy dostęp do badań genetycznych i brak świadomości o tym, że można i należy je wykonać.   

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliła:

  • Dr n. med. Andrzej Tysarowski, kierownik Zakładu Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie
  • Anna Kupiecka, prezeska Fundacji OncoCafe Razem Lepiej

Redakcja poleca lekturę wszystkich artykułów, które są częścią kampanii „Świadomy Pacjent”, dostępnych na portalu www.pacjentilekarz.pl


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.