Słuchasz, ale czy słyszysz?

3 marca przypada Światowy Dzień Słuchu. Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” zachęca do wysłuchania tego, co zalecają eksperci, by cieszyć się dobrym słuchem na długie lata.

„Jak dbać o słuch?”

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problem utraty słuchu staje się coraz bardziej palący. Prognozy alarmują: do 2050 roku jedna na cztery osoby będzie zmagać się z pewnym stopniem ubytku słuchu. W Polsce dotyczy to już obecnie 6% populacji.

Jakie podjąć działania profilaktyczne już od najmłodszych lat, by cieszyć się dobrym słuchem na długie lata? NFZ poprzez edukację zwiększa świadomość społeczną na temat zagrożeń dla słuchu oraz sposobów ich unikania.

Dlaczego gorzej słyszymy?

Liczba osób z niedosłuchem rośnie w wyniku starzenia się społeczeństwa. Coraz częściej problemy ze słuchem mają też młodsi – to efekt życia w hałaśliwych środowiskach miejskich oraz nadmiernego korzystania z głośnych urządzeń elektronicznych wyposażonych w słuchawki. Pierwsze objawy pogorszenia słuchu są często przez nas bagatelizowane. Nieleczone, mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje takie jak niedosłuch, wycofanie, demencja.

W materiałach przygotowanych w ramach „Środy z Profilaktyką” NFZ udziela odpowiedzi na pytania dotyczące profilaktyki słuchu, m.in. jakie czynniki poza hałasem mogą zwiększać ryzyko utraty słuchu, jak można zapobiegać utracie słuchu już od najmłodszych lat, gdzie szukać pomocy w przypadku problemów ze słuchem oraz jak utrzymać dobry słuch na długie lata.

Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach akcji „Środa z Profilaktyką” przygotował materiały edukacyjne o profilaktyce słuchu.


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.