Schorzenia kręgosłupa

Kiedyś mówiono, że siedząca praca biurowa należy do lekkich. Obecnie pogląd ten diametralnie się zmienia. Nie jest to dla organizmu naturalny tryb. Potrzebujemy ruchu i świeżego powietrza.

Profilaktyka schorzeń kręgosłupa to temat dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” – akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Tego bólu nie lekceważ

Schorzenia kręgosłupa i układu ruchu dotykają wielu z nas. Ból szyi, dolnej i środkowej części pleców to jedne z najczęstszych dolegliwości przewlekłych u dorosłych. Mogą wynikać z braku aktywności fizycznej czy nadmiernych obciążeń, jakim codziennie poddajemy kręgosłup i stawy. Zlekceważenie bólu, objawów dysfunkcji może doprowadzić do zwyrodnień leczonych jedynie operacyjnie.

Wszystko zaczyna się od najmłodszych lat

Postawa ciała jest kształtowana od najmłodszych lat. Wiek wczesnoszkolny to okres uczenia dobrych nawyków.

Na stan naszych stawów i kości korzystnie wpływa codzienny ruch, spacery, przebywanie świeżym powietrzu, dzięki czemu dostarczamy organizmowi witaminę D, która umożliwia przyswajanie wapnia będącego budulcem kości. Ważną funkcję pełni dieta zawierająca wapń, fosfor i witaminę D.

Jak zapobiegać bólom kręgosłupa

– Bardzo często pacjenci mówią, że mają dużo ruchu w pracy, że biegają między piętrami. To nie jest ruch, który jest profilaktyką chorób kręgosłupa – mówi w materiale filmowym dr n. med. Karolina Turżańska.

Jakie są zasady prawidłowej postawy przy biurku? Jak zapobiegać bólom kręgosłupa? Które formy aktywności zalecają lekarze w zapobieganiu i leczeniu schorzeń kręgosłupa? Dowiedzą się Państwo z materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach akcji „Środa z Profilaktyką” na:

Dolegliwości bólowe kręgosłupa, barku czy biodra można wyeliminować ćwicząc z bezpłatną aplikacją fizjoterapeutyczną Narodowego Funduszu Zdrowia Moje Fizjo PLUS. To ćwiczenia oraz automasaże przygotowane przez fizjoterapeutów, a także spersonalizowany plan ćwiczeń oraz wirtualny trener przypominający o ćwiczeniach. ​

Pobierz bezpłatną aplikację i po bólu https://mojefizjo.nfz.gov.pl/


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.