Uniwersytet Oksfordzki rozpoczął I fazę badania klinicznego nad nową szczepionką mozaikową wycelowaną w szeroki zakres wariantów HIV.
W badaniu HIV-CORE 0052, będącym częścią European Aids Vaccine Initiative, bierze udział 13 zdrowych dorosłych, niezakażonych wirusem HIV, w wieku od 18 do 65 lat, którzy nie należą do grupy wysokiego ryzyka zakażenia. Uczestnicy otrzymają jedną dawkę szczepionki – znanej jako HIVconsvX – a następnie kolejną dawkę przypominającą po czterech tygodniach.
HIVconsvX, w przeciwieństwie do innych kandydatów na szczepionki przeciwko HIV, które mają na celu indukowanie przeciwciał generowanych przez komórki B, jest przeznaczony do indukcji komórek T układu odpornościowego. „Skuteczna szczepionka przeciwko HIV była nieosiągalna przez 40 lat. To badanie jest pierwszym z serii oceniających nową strategię szczepień zarówno u osób niezakażonych HIV (w celach profilaktycznych), jak i u osób żyjących z HIV (w celu wyleczenia)” – powiedział Tomáš Hanke, główny badacz i profesor immunologii szczepionkowej w Jenner Instytut z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Jak do tej pory nie udało się osiągnąć celu założonego przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 2016 roku, który brzmiał: mniej niż 500 000 nowych zakażeń rocznie w 2020 roku. „Nawet w szerszym kontekście zwiększania leczenia antyretrowirusowego i profilaktyki, szczepionka przeciwko HIV-1 pozostaje najlepszym rozwiązaniem i prawdopodobnie kluczowym elementem każdej strategii kończącej epidemię AIDS” – dodał Hanke.
Wstępna próba badania odbędzie się w Wielkiej Brytanii. Naukowcy planują również rozpoczęcie podobnych prób w Afryce i Stanach Zjednoczonych. Wyniki badania HIV-CORE 0052 zostaną zgłoszone do kwietnia 2022 roku.
Źródło: medexpress.pl