Profilaktyka na wagę życia – poradnik pacjenta

Rocznie dowiaduje się o nim aż 20 tysięcy kobiet. W początkowym okresie nie daje żadnych objawów, a wcześnie wykryty jest uleczalny. Rak piersi – jak mu skutecznie zapobiegać?

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, obchodzonym przez międzynarodowe organizacje prozdrowotne od 1985 roku. Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował poradnik, w którym podkreślamy jak ważna jest profilaktyka i regularne badania kontrolne.

Profilaktyka na wagę życia

Rak piersi to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego. Rozwija się miejscowo i może dawać przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych. Najwięcej zachorowań jest wśród kobiet po 50. roku życia.

Niestety, rak piersi nadal wykrywany jest zbyt późno. Tylko w 20 proc. przypadków chorobę rozpoznaje się we wczesnym stadium zaawansowania, kiedy jeszcze szanse na jej wyleczenie są bardzo duże – podkreśla Ewa Maciejewska, prezeska Stowarzyszenia Łódzki Klub Amazonka.

Jakie objawy powinny zaniepokoić, jak prawidłowo wykonać samobadanie, gdzie zgłosić się na bezpłatną mammografię?

Szczegółowe informacje znajdują się w najnowszym Poradniku Pacjenta: Rak piersi – jak mu skutecznie zapobiegać?

Poradnik pacjenta – to kompleksowy materiał informacyjny Narodowego Funduszu Zdrowia o systemie ochrony zdrowia i profilaktyce.

Wszystkie poradniki dostępne są na stronie https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/poradnik-pacjenta/.


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.