Prof. P. Wiechno: rak stercza najczęstszym nowotworem u mężczyzn

– O raku piersi jest dużo głośniej niż o raku gruczołu krokowego, chociaż w obu przypadkach mówimy o tak samo dużej populacji chorych. Jeszcze mniej mówi się o raku pęcherza, który też jest w pierwszej dziesiątce zachorowań na nowotwory w kraju – mówi prof. Paweł Wiechno, kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Układu Moczowego NIO-PIB i przyznaje, że to wstyd i skrępowanie sprawiają, że świadomość tych nowotworów jest niska, co przekłada się na opóźnienia w diagnostyce.

 

 

W początkowym stadium zarówno rak prostaty jak i pozostałe nowotwory urologiczne nie są bolesne i pacjenci szukają pomocy dopiero, gdy choroba już znacząco się rozwinie. Stadium jej zaawansowania zaś przekłada się na możliwości terapeutyczne i samą skuteczność leczenia. – Dlatego tak ważna jest profilaktyka, która pozwala na wczesne wykrycie nowotworu, który wtedy jest wyleczalny – zaznacza prof. Wiechno i dodaje, że to nie uda się jednak bez szerokiej edukacji nie tylko pacjentów, ale i środowiska medycznego.Jak podkreśla profesor, diagnostyka w ostatnim czasie istotnie zmieniła się. Pojawiły się nowe badania diagnostyczne, jak multiparametryczny rezonans magnetyczny (mpMRI) prostaty, który bardzo precyzyjnie pozwala ocenić obecność istotnego klinicznie raka stercza. – U pacjentów, u których nie potrafimy uchwycić choroby nowotworowej, a silnie ją podejrzewamy, to badanie potrafi nas doskonale ukierunkować na ognisko nowotworowe, dlatego powinno być szeroko propagowane – mówi ekspert.Niezwykłe badanie, które pojawiło się niedawno to PET PSMA, czyli rodzaj tomografii komputerowej z odpowiednim znacznikiem, który bardzo precyzyjne pokazujące wczesne zmiany nowotworowe. Te nowości już pozwalają zmienić sposób postępowania z pacjentem.Prof. Wiechno zwraca też uwagę na problemy, z jakimi boryka się dziś urologia. – Polscy urolodzy mają doskonałe kompetencje, jeżeli chodzi o leczenie radykalne. Natomiast mamy spory problem z leczeniem systemowym. Niestety często wyleczenie pacjenta z nowatorem np. gruczołu krokowego nie jest możliwe, a jego terapia jest droga. Ale to nie oznacza, że nie jest ona potrzebna. Ona wydłuża życie pacjentów.Profesor przyznaje, że problem stanowi też dostęp do nowoczesnych terapii.

Źródło: cowzdrowiu.pl


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.