Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją – ilu chorych w Polsce?

Na depresję w Polsce choruje nawet 1,2 mln osób, według Światowej Organizacji Zdrowia to czwarta najpoważniejsza choroba na świecie i jedna z głównych przyczyn samobójstw. 23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Eksperci przypominają, że warto i należy prosić o pomoc.

Ministerstwo Zdrowia w porannym wpisie na portalu społecznościowym przywołało wyniki badania stanu zdrowia psychicznego społeczeństwa EZOP II, przeprowadzonego na grupie 15 tys. Polaków w wieku od 18-64 lata. Wynika z nich, że zaburzenia psychiczne w perspektywie całego życia wskazało 26,5 proc. uczestników, w tym epizody depresji stanowiły blisko 4 proc.

– Każda osoba, która przeżywa kryzys psychiczny, otrzyma pomoc w Centrum Wsparcia pod numerem 800 70 2222 – przypomina w czwartek resort zdrowia. 

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, w 2021 r. leki przeciwdepresyjne wykupiło 1,5 mln osób – o 59 proc. więcej, niż w 2013 r. W tym samym roku udzielono świadczenia 682 tys. pacjentom z rozpoznaniem depresji jako głównym lub współistniejącym.

Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju, ale poważnym zaburzeniem psychicznym. Znacznie utrudnia dotychczasowe funkcjonowanie w wielu sferach życia, takich jak praca, czy relacje z innymi ludźmi. Jest źródłem cierpienia dla osób jej doświadczających. Często pierwsze objawy pozostają niezauważone, nie tylko przez bliskich, ale nawet samych pacjentów. Choroba może dotknąć każdego człowieka bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli odbierając radość z życia. Choremu towarzyszy uporczywy smutek, brak energii, brak zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję. Problemy ze snem (bezsenność lub ospałość), niepokój, trudności z koncentracją, utrata poczucia własnej wartości, poczucie winy lub beznadziei istnienia, myśli o samookaleczeniu lub wręcz uporczywe myśli samobójcze – to cechy charakterystyczne tej choroby.
Do zaburzeń psychicznych dołączają objawy somatyczne, czyli cielesne. Na skutek symptomów depresji chorzy zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki – pracę, szkołę, higienę osobistą. Problemem stają się dla nich podstawowe czynności, takie jak wstanie z łóżka czy pójście do sklepu.

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony w 2001 r. przez Ministra Zdrowia w celu upowszechnianie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych.

Źródło: cowzdrowiu.pl

Grafika: Ministerstwo Zdrowia


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.