Polska zajmuje piąte miejsce w Europie pod względem występowania nadwagi i otyłości. Już co czwarty Polak jest otyły.
Czas epidemii, praca zdalna, ograniczenia w aktywności ruchowej, spadek nastroju i pocieszanie się słodyczami mogą przyczynić się do występowania nadmiernej masy ciała.
Systematyczny wzrost występowania nadwagi i otyłości obserwujemy również wśród dzieci i młodzieży. Jest on na tyle alarmujący, że przybrał już formę epidemii.
Co zrobić, jeśli dodatkowe kilogramy staja się problemem zdrowotnym?
Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował nowy plan żywieniowy NADWAGA i OTYŁOŚĆ. Jest już dostępny na bezpłatnym portalu https://diety.nfz.gov.pl
Zdrowa dieta nie musi być nudna, monotonna i bez smaku. Będzie za to bez restrykcji, wyrzeczeń czy ograniczeń.
Proponowane posiłki są różne, kolorowe, ciekawe i smaczne. Zaskakują połączeniami oraz są nowymi wariantami klasycznych dań.
Co zyskamy, zmieniając żywienie na zdrowsze?
Nadmierne kilogramy niosą ze sobą wiele konsekwencji zdrowotnych tj.: cukrzyca typu 2, powikłania sercowo – naczyniowe, nadciśnienie tętnicze, choroby układu oddechowego, niektóre nowotwory złośliwe, zwyrodnieniowe choroby układu ruchu, zaburzenia hormonalne, depresja, zaburzenia odżywiania i wiele innych.
Pamiętajmy, że obniżenie masy ciała o 5-10% zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia, powikłań cukrzycy i nowotworów wywołanych otyłością.