Nasze drogie serce

Profilaktyka chorób serca to temat dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” – akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia.

NFZ przypomina o możliwości skorzystania z bezpłatnego programu profilaktycznego chorób układu krążenia (ChUK). Badania można wykonać raz na 5 lat w każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ.

Są tysiące chorób, ale tylko jedno zdrowie”

Do głównych chorób układu sercowo-naczyniowego należą m.in. nadciśnienie tętnicze, zawał serca, choroba wieńcowa, udar mózgu. Choroby te stanowią najczęstszą przyczynę zgonów. Wpływa na to wiele czynników, również tych, które są następstwem niedostatecznej dbałości o prozdrowotne zachowania. Dlatego, aby zminimalizować ryzyko zachorowania, tak ważne jest wyeliminowanie niewłaściwych nawyków, prowadzenie zdrowego stylu życia oraz regularne badania profilaktyczne.

Nasze drogie serce. Ile kosztuje leczenie chorób układu krążenia?

Według danych NFZ wartość refundacji świadczeń w 2022 roku z powodu zawału serca wyniosła 1,19 mld zł, a wartość refundacji świadczeń z powodu przewlekłej choroby niedokrwiennej serca to 1,20 mld zł.

Lepiej zapobiegać. Skorzystaj z programu NFZ

Dla osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia powstał program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (ChUK), którego jednym z istotnych elementów jest podnoszenie świadomości pacjentów poprzez edukację i aktywną profilaktykę. W 2023 roku z programu ChUK skorzystało ponad 570 tys. pacjentów.

Ten program jest również dla Ciebie, jeśli:

  • masz od 35 do 65 lat
  • nie masz rozpoznanej:
    • cukrzycy,
    • przewlekłej choroby nerek,
    • rodzinnej hipercholesterolemii,
    • choroby układu krążenia (nie wszystkie choroby układu choroby krążenia wykluczają z udziału w programie – zapytaj swojego lekarza lub pielęgniarkę POZ),
  • nie korzystałeś z badań w ramach tego programu w ciągu ostatnich 5 lat.

Badania można wykonać w każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ.

W poradniku Poznaj ChUK – program NFZ, w którym zakocha się Twoje serce Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina m.in. jak dbać o zdrowe serce oraz jaki pakiet badań przysługuje w programie ChUK.

Poradnik Pacjenta to praktyczny przewodnik po systemie ochrony zdrowia z perspektywy pacjenta. Pisany prosto i konkretnie. Wszystkie poradniki są dostępne są na stronie https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/poradnik-pacjenta/

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował też specjalne plany żywieniowe dla osób z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, nadwagą i otyłością. Już dziś można wejść na stronę www.diety.nfz.gov.pl, założyć bezpłatne konto i zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze. W następną środę 17 kwietnia z okazji rozpoczynającego się „Tygodnia serca” podpowiemy co jeść dla dobrej kondycji serca.


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.