Kolejna odsłona projektu „Choroba to nie wyrok”

Dziś, 16 lipca w Gazecie Wyborczej ukazała się kolejna edycja projektu Wydawnictwa Medical Media Solutions pt.: „Choroba to nie wyrok”. Publikacja jest dedykowana trzem bardzo ważnym tematom: polskiej i światowej diabetologii, pacjentom chorym na IPF i środowisku medycznemu, które je diagnozuje a także edukacji na temat jakości życia osób żyjących z HIV.    

 

CUKRZYCA

Cukrzyca jest jednostką chorobową, w której wiedza pacjenta oraz jego współpraca z lekarzem ma kluczowe znaczenie. Warto przytoczyć stwierdzenie, sformułowane w latach ’30 XX w. przez dr Elliotta Joslina – „Pacjent z cukrzycą, który wie więcej o swojej chorobie, żyje dłuzżej”. Do dziś to zdanie nie straciło na aktualności!

Polecamy uwadze rozmowę z prof. Grzegorzem Dzidą na temat związku cukrzycy z niewydolnością serca, wypowiedź Beaty Ambroziewicz o potrzebie zintegrowanych działań w walce z redukcją powikłań sercowo-naczyniowych, materiał Jurka magiery o potrzebach pacjentów z cukrzycą typu 1 oraz wywiad z prof. Edwinem Gale o procesie dopasowywania insulinoterapii.

 

EDUKACJA A JAKOŚĆ ŻYCIA

Polityka zdrowotna HIV w naszym kraju w postaci: punktów anonimowego testowania; powszechnego, bezpłatnego leczenia antyretrowirusowego, dostępnego dla wszystkich zakażonych jest oceniana wzorcowo. Przed jakimi wyzwaniami stoi więc współczesny proces leczenia HIV, jak wygląda ocena jakości życia pacjentów i w jaki sposób powinny być uwzględniane ich potrzeby – odpowiedzi na te pytania znaleźć można w rozmowie z profesor Alicją Wiercińską-Drapało.

 

POTRZEBA SZYBKIEJ I WŁAŚCIWEJ DIAGNOZY

Idiopatyczne włóknienie płuc (IPF) nalezży do dużej grupy chorób śródmiąższowych płuc i jest obecnie chorobą nieuleczalną. Nie jest znana przyczyna wystaąpienia tej choroby i to m.in. sprawia, że jest ona dość trudna do rozpoznania. IPF często mylony jest z innymi schorzeniami płuc. Pełne rozpoznanie idiopatycznego włóknienia płuc jest procesem złozżonym i wymaga współpracy pulmonologa, radiologa, a niekiedy również patomorfologa. Problematykę IPF podejmuje w publikacji Dariusz Klimczak prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Chorych na IPF wraz z dr Katarzyną Lewandowską.

 

Zapraszamy do lektury, publikacja dostępna jest pod adresem: https://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2019/07/choroba_to_nie_wyrok_lipiec-2019.pdf

 

Instytut Praw Pacjenta  i Edukacji Zdrowotnej jest partnerem projektu.


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.