Kalendarz charytatywny Power of Community, jak co roku, jest zwieńczeniem kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”. Ideą kalendarza jest pokazanie, jak duże znaczenie dla kobiety w czasie profilaktyki i leczenia ma męskie wsparcie. Co roku w roli modeli na publikowanych w kalendarzu zdjęciach występują polscy sportowcy, identyfikujący się na co dzień z ideą męskiego wsparcia, którzy są jednocześnie Ambasadorami BreastFit, wśród nich: Qczaj, Michał Karmowski, Rafał Gil, Bronisław Olenkowicz. W tym roku – po raz pierwszy – modelom na fotografiach partnerują kobiety: uczestniczki Warsztatów Profilaktyki Breastfit.
– Tegoroczna edycja kalendarza jest wyjątkowa – mówi jego pomysłodawca, producent i fotograf: Jakub Popławski. – Po pierwsze wszystkie zdjęcia wykonaliśmy w wyjątkowych plenerach, pokazując piękno i różnorodność polskiej wsi. Żeby zrobić zdjęcia do kalendarza przejechaliśmy w tym roku całą Polskę – od Tatr po Bałtyk. Dla całego zespołu było to duże wyzwanie, za nami tysiące przejechanych kilometrów i zdjęcia robione w różnych warunkach, czasami po długim oczekiwaniu na „okno pogodowe”, które pozwoli na dobre ujęcie. Po drugie – po raz pierwszy naszym modelom partnerują na zdjęciach kobiety: panie z lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich, które uczestniczyły w organizowanych przez Fundację OnkoCafe warsztatach, a wśród nich Ambasadorki Profilaktyki BreastFit. To wszystko składa się na unikalne fotografie, pokazujące współpracę kobiety i mężczyzny jako podstawę każdego działania.
Profilaktyka w Kołach Gospodyń Wiejskich
W warsztatach profilaktyki Breastfit, które odbywały się w Kołach Gospodyń Wiejskich uczestniczyły kobiety w różnych wieku, zdarzało się, że panie przychodziły na spotkania całymi rodzinami, a profilaktyki uczyły się jednocześnie córki, mamy i babcie. W warsztatach brali udział również panowie. – Zaangażowany, wspierający partner to dla kobiety ogromna pomoc, zarówno w czasie choroby, na każdym z jej etapów, ale także w profilaktyce – mówi psychoonkolog, Adrianna Sobol – bardzo często to właśnie on mobilizuje swoją żonę, mamę, siostrę lub przyjaciółkę aby zrobiła kontrolne badania czy umówiła się na wizytę u lekarza. W tej edycji BreastFit nie zawiedliśmy się na panach. Brali udział w naszych warsztatach, aktywnie uczestniczyli w dyskusji, zadawali pytania. Dla nas taka postawa to dowód, że panowie dokładnie wiedzą, że choroba nie dotyczy wyłącznie kobiety, ale całej rodziny, o której bezpieczeństwo i dobre funkcjonowanie również oni muszą się troszczyć.
Ambasadorki BreastFit
W organizowanych przez Fundację szkoleniach wzięło udział ponad sto kobiet, a część uczestniczek warsztatów, po dodatkowym przeszkoleniu uzyskała certyfikat Ambasadorki Profilaktyki BreastFit. Rolą Ambasadorek jest szkolenie kobiet w swoim otoczeniu, zarówno podczas organizowanych przez siebie szkoleń jak i w czasie nieformalnych spotkań. Ambasadorki BreastFit są także w stałym kontakcie z Fundacją OnkoCafe, gdzie zawsze mogą zwrócić się z prośbą o emocjonalne wsparcie czy merytoryczną pomoc.
– Podczas warsztatów BreastFit poznałyśmy główne zasady profilaktyki i nie zatrzymujemy tej wiedzy wyłącznie dla siebie – mówi Marlena Kułak z Koła Gospodyń Wiejskich „Jaromierki” – zorganizowałyśmy już 4 spotkania w sąsiednich gminach, wzięło w nich udział ponad 60 dziewczyn i prawie 30 panów. Poza tymi zorganizowanymi spotkaniami rozmawiamy też o profilaktyce w domu i gronie przyjaciółek. Można tez powiedzieć, że jesteśmy łączniczkami pomiędzy dziewczynami a Fundacją – kiedy któraś z nich sygnalizuje nam, że coś ją zaniepokoiło, np. wyczuła podczas samodzielnego badania piersi coś, co przypomina guza – wiemy gdzie ją skierować. Fundacja zawsze w takiej sytuacji wesprze ją, pozwoli uspokoić myśli i podpowie jakie dalsze kroki powinna podjąć.
Kalendarz można kupić w internetowym sklepie Fundacji OnkoCafe Razem Lepiej, całkowity dochód z jego sprzedaży zostanie przeznaczony na wsparcie pacjentek chorujących na raka piersi.
Źródło: cowzdrowiu.pl