Farmakoterapia: Nowa nadzieja dla pacjentów z rakiem płuca

Pacjenci z RET-dodatnim zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP) otrzymali dziś nadzieję na leczenie. Komisja Europejska zatwierdziła bowiem pierwszy, celowany lek – pralsetynib, który może być stosowany w leczeniu pierwszego rzutu.

Pralsetynib to pierwszy i jedyny na rynku precyzyjny lek, zatwierdzony w Unii Europejskiej do leczenia pierwszego rzutu osób z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca z dodatnim wynikiem fuzji RET. Decyzja Komisji Europejskiej zapadła po pozytywnej ocenie wyników badania I/II fazy ARROW, w którym lek doprowadził do trwałych odpowiedzi u pacjentów. W ocenie dr Levi Garraway, dyrektora medycznego i szefa działu globalnego rozwoju produktów w firmie Roche, rejestracja nowego leku to ważny krok w rozwoju medycyny precyzyjnej, szczególnie, że dotychczasowe opcje terapeutyczne dla pacjentów w zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca z pozytywną fuzją RET były mocno ograniczone.

Epidemiologia NDRP z fuzją RET

Co roku diagnozę niedrobnokomórkowego raka płuca z mutacją RET słyszy nawet 37,5 tys. pacjentów. Często choroba ta dotyka również osoby, które w wywiadzie nie miały historii paleni wyrobów tytoniowych i są młodsze niż przeciętny wiek pacjenta, u którego diagnozuje się raka płuca.

Nie tylko w raku płuca?

Eksperci wskazują, że zmiany w genie RET są kluczowym czynnikiem nie tylko dla niedrobnokomórkowego raka płuca, ale również w innych schorzeniach onkologicznych takich jak np. rak tarczycy. Warto podkreślić, że zarejestrowany w terapii NDRP lek wykazał również aktywność w wielu typach guzów litych. Zdaniem badaczy może to odzwierciedlać potencjał terapii w tumour – agnostycznym podejściu do leczenia nowotworów.

Obecnie pralsetynib jest zatwierdzony również przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) do leczenia dorosłych z przerzutowym RET-dodatnim NDRP oraz do leczenia dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i starszych z zaawansowanym rakiem tarczycy ze zmianami RET. Preparat otrzymał również rejestrację w Kanadzie, Chinach kontynentalnych i Szwajcarii.

Źródło: cowzdrowiu.pl


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.