Depresja – więcej niż smutek

W przeddzień Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją tematem „Środy z Profilaktyką” jest depresja. Zaproszeni eksperci postarają się wyjaśnić, czym jest smutek, a czym depresja oraz jak zadbać o siebie i jak wspierać bliskich.

Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie.

Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Dane raportu NFZ o zdrowiu. Depresja wskazują, że refundowane leki przeciwdepresyjne w 2021 r. wykupiło 1,5 mln osób i było to o 59% więcej niż w 2013 r. W tym samym roku udzielono świadczenia 682 tys. pacjentom z rozpoznaniem depresji jako głównym lub współistniejącym.

Smutek czy depresja

Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju, ale poważnym zaburzeniem psychicznym. Depresja znacznie utrudnia dotychczasowe funkcjonowanie w wielu sferach życia, takich jak praca, czy relacje z innymi ludźmi. Jest źródłem cierpienia dla osób jej doświadczających. Często pierwsze objawy pozostają niezauważone, nie tylko przez bliskich, ale nawet samych pacjentów.

Objawy depresji – nie lekceważ!

Czym jest smutek, a czym depresja?

Jak rozpoznać depresję i jak pomóc bliskiej osobie?

Gdzie szukać pomocy?

​​Na pytania w materiale filmowym odpowiadają dr n. med. Maciej Żerdziński – psychiatra ​ oraz mgr Justyna Soroka – psycholog, psycholog dziecięcy.

Zapobiegaj depresji i prowadź zdrowy styl życia

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania, a także leczenia depresji jest aktywność fizyczna. Spacery i szybki marsz to rodzaj wysiłku, który jest najbardziej uniwersalny, niewymagający, a przynoszący wymierne efekty.

W depresji również żywienie ma znaczenie! Prawidłowe odżywianie wpływa na poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Wiele praktycznych porad i gotowe przepisy znajdziesz planie żywieniowym DASH Depresja na bezpłatnym portalu https://diety.nfz.gov.pl.

Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji „Środa z Profilaktyką” są dostępne bezpłatnie na:

·         kanale YouTube Akademia NFZ

·         Facebooku Akademia NFZ

·         oraz na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia – https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.