Depresja: O zdrowiu bez tabu

Nie każdy obniżony nastrój o niej świadczy. Często pierwsze objawy depresji pozostają niezauważone, nie tylko przez bliskich, ale nawet przez samych pacjentów.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Dlatego tak istotne jest podniesienie świadomości społecznej na temat depresji oraz wsparcia dla osób zmagających się z tym problemem.

Objawy, które warto zauważyć

Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju. To choroba, która znacznie utrudnia dotychczasowe funkcjonowanie w wielu sferach życia, takich jak praca, czy relacje z innymi ludźmi. Jest źródłem cierpienia dla osób jej doświadczających. Może wystąpić u każdego, niezależnie od wieku czy płci, dlatego warto wiedzieć jak ją rozpoznać i jak jej zapobiegać.

Jakie objawy i zachowania powinny budzić niepokój?

Pierwsze objawy depresji często pozostają niezauważone. Są to m.in. smutek towarzyszący niemal codziennie przez większą część dnia; brak zainteresowania wykonywaniem codziennych czynności; uczucie zmęczenia i zaburzenia snu; trudności ze skupieniem uwagi; poczucie winy; mała wiara w siebie; myśli o śmierci, samobójstwie.

Nie lekceważ tych objawów. Nieleczona depresja może się nasilać. Wczesne rozpoznanie daje większe szanse na trwały powrót do zdrowia.

Gdzie szukać pomocy: wskazówki od ekspertów

Czym jest smutek, a czym depresja? Jakie są przyczyny depresji? Jak pomóc osobie z depresją? Na pytania w naszym materiale filmowym odpowiadają dr n. med. Maciej Żerdziński – psychiatra oraz mgr Justyna Soroka – psycholog, psycholog dziecięcy:

Psychiatria w liczbach

Według danych NFZ przedstawionych w najnowszym raporcie Psychiatria – ezdrowie.gov.pl, zaburzenia depresyjne nawracające wystąpiły u 91 tys. osób, z czego ponad 77 proc. stanowiły kobiety. Epizod depresyjny wystąpił u ponad 109 tys. osób (74 proc. u kobiet). Raport prezentuje min. informacje o udzielonych świadczeniach, hospitalizacjach i lekach refundowanych.

DASH – zadba o dobre samopoczucie

W profilaktyce i leczeniu depresji również żywienie ma znaczenie! Prawidłowe odżywianie wpływa na poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Wiele praktycznych porad i gotowe przepisy znajdziesz w planie żywieniowym DASH Depresja na bezpłatnym portalu https://diety.nfz.gov.pl.


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.