24. września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Chorób Siatkówki, który rozpoczął Retina Week 2023 – cykl edukacyjny Retina AMD Polska oraz Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej dotyczący chorób siatkówki w ramach kampanii #ZachowajWzrok. Codziennie na profilu FB Retina AMD pojawiają się nowe informacje dotyczące diagnostyki, leczenia oraz profilaktyki.
➡️ Schorzenia siatkówki to m.in prowadzące do trwałej utraty wzroku choroby takie jak zwyrodnienie plamki związane z wiekiem AMD, cukrzycowy obrzęk plamki DME, jaskra, także dziedziczne choroby siatkówki i rzadkie choroby oczu.
➡️ AMD czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, jest główną przyczyną utraty wzroku u osób w wieku powyżej 60 lat w krajach rozwiniętych. W Polsce może być aż 140 000 osób chorujących na wysiękową postacią AMD a każdego roku może przybywać nawet 14 000 nowych pacjentów.
➡️ DME czyli cukrzycowy obrzęk plamki, jest chorobą, która zagraża widzeniu i może spowodować trwałą utratę wzroku. Szacuje się, że w 2010 roku na cukrzycowy obrzęk plamki cierpiało 21 milionów osób na całym świecie. Wraz z rosnącą zachorowalnością na cukrzycę liczba ta stale rośnie dlatego każdy diabetyk powinien pamiętać o kontroli glikemii, ciśnienia tętniczego i regularnych wizytach u okulisty.
➡️ Prostym i bezpłatnym sposobem wykrywania wczesnych objawów chorób siatkówki jest test Amslera, który szybko i nieinwazyjnie pozwala wykryć pierwsze oznaki zaburzeń plamki. Warto wykonywać go przynajmniej raz w miesiącu, a w razie niepokojącego wyniku udać się do okulisty.
➡️ W gabinecie eksperta zostanie wykonane badanie dna oka, które ma na celu ocenę stanu siatkówki, plamki, naczyń krwionośnych oraz nerwu wzrokowego. Kolejnym istotnym krokiem diagnostycznym jest badania OCT – tomograficzne badanie oka.
➡️ Leczenie AMD i DME opiera się na zastosowaniu leków blokujących VEGF (czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego). Podawane są one w iniekcjach doszklistkowych.
➡️ W Polsce leczenie chorób siatkówki odbywa się w ramach programu lekowego finansowanego przez NFZ (program lekowy B.70) – do programu lekowego kwalifikowani są pacjenci z AMD już od 45 r.ż., koniecznie spytaj swojego lekarza o możliwości leczenia!
➡️ Choroby siatkówki mogą dotknąć każdego. Wiele przypadków schorzeń, takich jak zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) czy cukrzycowy obrzęk plamki (DME) można uniknąć poprzez regularną profilaktykę. Oto kroki, które znacznie przyczyniają się do ochrony wzroku przed chorobami siatkówki:
🩺 Regularne badania u okulisty, takie jak test Amslera czy badanie dna oka a także badanie OCT
🥬 Zdrowa dieta bogata w składniki odżywcze, takie jak witaminy A, C i E, luteina, zeaksantyna oraz kwasy tłuszczowe omega-3,
🌤 Ochrona oczu przed UV poprzez odpowiednio dobrane okulary przeciwsłoneczne
🧼Właściwa higiena np. u osób korzystających z soczewek kontaktowych
🚭Zaprzestanie palenia tytoniu
🏃Regularna aktywność fizyczna