Badanie kliniczne dla kobiet z mutacją BRCA1 i BRCA2

Trzy polskie ośrodki biorą udział w rozpoczętym właśnie badaniu klinicznym, adresowanym do kobiet z mutacją genów BRCA1 i BRCA2 – poinformowało Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Prof. K.Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Badanie TUBA-WISP II ma przynieść odpowiedź na pytanie, czy dla uchronienia się przed ryzykiem raka jajnika i piersi konieczne jest usuwanie jajników i jajowodów, czy wystarczy usunąć jedynie jajowody. Badacze sprawdzą, czy ryzyko raka jajnika jest równie niskie przy zastosowaniu obu metod.

Kobiety z mutacją w genach BRCA 1 i BRCA2 obarczone są ogromnym ryzykiem rozwoju raka jajnika i raka piersi, sięgającym ponad 90 proc., podczas gdy ryzyko dla osób bez tej mutacji wynosi niecałe 10 proc. Standardowym postępowaniem jest usunięcie piersi oraz jajników i jajowodów w wieku od 35 do 40 lat w przypadku nosicielstwa mutacji BRCA1 oraz w wieku od 40 do 45 lat w przypadku nosicielstwa mutacji BRCA2.

Oprócz katowickiego UCK w międzynarodowym badaniu Polskę reprezentują także Narodowy Instytut Onkologii Oddział w Gliwicach oraz grupujące 4 placówki na Pomorzu Szpitale Pomorskie Sp. z o.o.

Usunięcie jajowodów i jajników znacząco obniża ryzyko raka jajnika u nosicielek BRCA1 i BRCA2. Wadą chirurgii profilaktycznej, w której usuwa się jajniki, jest jednak wczesna menopauza. O ile naturalnie kobiety przechodzą menopauzę ok. 50-51 roku życia, to po usunięciu jajników konsekwencje menopauzy pojawiają się zaraz po operacji. Tak wczesna menopauza może mieć negatywne konsekwencje krótkoterminowe (uderzenia gorąca, nocne pocenie się, problemy ze snem i mniejsze zainteresowanie seksem) i długoterminowe (prawdopodobnie zwiększone ryzyko wczesnej osteoporozy, chorób sercowo-naczyniowych i demencji).

Źródło: cowzdrowiu.pl


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.