Z okazji Światowego Dnia Serca zespół PECTUS chce dotrzeć do serc Polaków

Jeden z najbardziej popularnych zespołów muzycznych w Polsce skomponował utwór, mówiący  o migotaniu przedsionków. Grupa PECTUS przygotowała tekst i nieszablonowy teledysk, by zwrócić uwagę Polaków na najczęstszą arytmię serca i jedną z głównych przyczyn udaru mózgu. Premiera klipu odbędzie się 29. września z okazji obchodów Światowego Dnia Serca 2020. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „STOP UDAROM”, pod honorowym patronatem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Migotanie przedsionków aż pięciokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia udaru, w porównaniu do grupy osób bez migotania przedsionków. Udary związane z migotaniem przedsionków stanowią 15-20% wszystkich udarów mózgu i charakteryzują się szczególnie ciężkim przebiegiem i prowadzą do ciężkiej niepełnosprawności, a połowa pacjentów z udarem mózgu związanym z migotaniem przedsionków umiera w pierwszym roku od wystąpienia udaru.

 

„Kołatanie, migotanie….” – jak rozpoznać migotanie przedsionków?

„Kołatanie, migotanie” te słowa powtarza grupa PECTUS w refrenie najnowszego klipu, by jak najwięcej osób zapamiętało jakie mogą być objawy migotania przedsionków. Należą do nich: szybkie i nieregularne bicie serca, kołatanie serca (palpitacje), uczucie dyskomfortu lub bólu w klatce piersiowej, zawroty głowy i omdlenia, nadmierne pocenie się oraz nudności, duszność, a także uczucie zmęczenia, czy osłabienie wydolności fizycznej. Ich pojawienie się jest sygnałem, że należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Rozpoznanie migotania przedsionków jest szczególnie ważne zwłaszcza u osób, które ukończyły już 65. rok życia oraz u tych, które są obciążone dodatkowymi chorobami jak niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, albo przebyły już udar mózgu lub przejściowy epizod niedokrwienny. Również większe ryzyko mają osoby, które mają miażdżycę i to nie tylko naczyń mózgowych, ale też naczyń wieńcowych w sercu, czy miażdżycę tętnic kończyn dolnych, utrudniającą chodzenie.

 

„Badaj swój puls i poczuj ten luz” – udarowi mózgu można zapobiegać

Można powiedzieć, że decyzję o skomponowaniu tego niekonwencjonalnego utworu „podjęliśmy sercem”. Wyznajemy zasadę, że muzyka powinna mieć przesłanie, zmieniać świat, wpływać na ludzi. Bardzo chcielibyśmy, by nasz nowy klip przyciągnął uwagę jak największej grupy odbiorców i sprowokował do pomyślenia o kwestiach ważnych dla  zdrowia naszego i naszych bliskich. – mówi Tomasz Szczepanik, wokalista i lider zespołu PECTUS.Podczas prac nad utworem dowiedzieliśmy się m.in., że proste badanie tętna, które możemy sami przeprowadzić, może pomóc wykryć arytmię serca. Postanowiliśmy zaśpiewać „badaj swój puls i poczuj ten luz”, a w teledysku także zaznaczyć, że w prosty sposób możemy samodzielnie sprawdzić, czy rytm naszego serca jest prawidłowy. Mamy nadzieję, że dzięki temu utworowi, wiele osób usłyszy, że kontrolowanie migotania przedsionków może uratować życie.

Zapraszamy do obejrzenia teledysku „Kołatanie, migotanie…”, z którego można dowiedzieć się m.in. jakie są objawy migotania przedsionków i że samodzielnie można w prosty sposób sprawdzić, czy rytm naszego serca jest prawidłowy.

 

Kampania „STOP UDAROM” została zainaugurowana w 2012 roku. Jej celem jest budowanie świadomości społecznej w zakresie profilaktyki udaru mózgu oraz ograniczania jego medycznych i społecznych skutków. Każdego roku w ramach kampanii, prowadzone są różnego rodzaju działania edukacyjne w zakresie czynników ryzyka, profilaktyki i rozpoznawania objawów udaru mózgu oraz podejmowania skutecznej interwencji w razie jego wystąpienia. Inicjatorem kampanii jest Firma Boehringer Ingelheim, a partnerami Fundacja Udaru Mózgu i Stowarzyszenie Udarowcy – Liczy się wsparcie! Patronem honorowym kampanii jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Więcej informacji na www.stopudarom.pl