VII Onko Tour 2023 Wrocław – Świnoujście

W dniach 5-12 sierpnia 2023 r. odbędzie się VII edycja wyjątkowego rajdu rowerowego Onko Tour w Polsce. Trasa liczy niespełna 600 km – prowadzi przez województwo dolnośląskie, lubuskie oraz zachodniopomorskie.

Grupę stanowią osoby z doświadczeniem onkologicznym, urzędnicy z Biura Rzecznika Praw Pacjenta oraz osoby wspierające pacjentów onkologicznych. Celem wydarzenia jest promocja profilaktyki, wsparcie chorych w walce z nowotworami oraz edukacja społeczeństwa na temat praw pacjenta.

Wymiana doświadczeń

Inicjatorem „Onko Tour” jest Fundacja „Pokonaj raka”, której prezesem jest Katarzyna Gulczyńska. – Profilaktyka jest kluczowym elementem dbania o zdrowie. A rajd jest doskonałą okazją do przekonania i zachęcenia Polaków do regularnych badań profilaktycznych, które mogą uratować życie – podkreśla.

Podczas trasy uczestnicy będą mieli możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami z walki z chorobą oraz zachęcenia do zdrowego i świadomego stylu życia. Byli pacjenci onkologiczni, stanowiący trzon grupy, będą autentycznymi ambasadorami zwycięstw, gotowymi odpowiedzieć na najtrudniejsze pytania i podzielić się swoimi historiami.

Bezpłatne badania

Dodatkowo, rajd obejmuje trzy Pikniki Zdrowia, podczas których zapewnione będą liczne bezpłatne badania, konsultacje lekarskie oraz warsztaty dotyczące zdrowego stylu życia. Dzięki współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we WrocławiuZachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie oraz Narodowym Funduszem Zdrowia, uczestnicy pikników będą mieli dostęp do fachowej informacji o systemie ochrony zdrowia.

– Bardzo ważne jest, abyśmy sami podejmowali odpowiedzialność za swoje zdrowie i pamiętali o regularnych badaniach profilaktycznych. Profilaktyka jest kluczowa w zapobieganiu wielu chorobom, w tym nowotworom. Wierzę, że dzięki zaangażowaniu pacjentów, urzędników i organizacji takich jak Fundacja Pokonaj Raka, możemy razem wspierać tych, którzy walczą z chorobą oraz zachęcać do zdrowego stylu życia – mówi Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Rozkład jazdy

Plan trasy „Onko Tour” 2023 przedstawia się następująco:

  • 05.08.2023 (sobota) – Start Wrocław – Lubin

Piknik Zdrowia Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu, ul. Hirszfelda 12, w godzinach 10.00- 15.00

  • 06.08.2023 (niedziela) – Lubin – Zielona Góra – Kargowa

Piknik Zdrowia, Kargowa Rynek, w godzinach 14.00-18.00

  • 07.08.2023 (poniedziałek) – Kargowa – Świebodzin
  • 08.08.2023 (wtorek) – Świebodzin – Gorzów Wlkp.
  • 09.08.2023 (środa) – Gorzów Wlkp. – Gryfino
  • 10.08.2023 (czwartek) – Gryfino – Szczecin

Piknik Zdrowia, Jasne Błonia w Szczecinie, w godzinach 09.00-17.00

  • 11.08.2023 (piątek) – Szczecin – Kamień Pomorski
  • 12.08.2023 (sobota) – Meta w Świnoujściu

„Onko Tour” to unikalne wydarzenie, które od 2016 r. łączy zaangażowanych w opiekę nad pacjentami urzędników oraz osoby, które przeszły walkę z nowotworem. Ich wspólny wysiłek ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat profilaktyki i praw pacjenta, a także zachęcenie do aktywnego dbania o zdrowie.


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.