Troska o serce to inwestycja w długie życie

Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył w 2019 roku na świadczenia udzielane z powodu choroby niedokrwiennej serca (ChNS) blisko 2 mld zł, z czego 58 proc. tej kwoty to koszty leczenia ostrych zespołów wieńcowych.

Z powodu ChNS w 2019 roku udzielono dorosłym osobom 1,2 mln świadczeń. Według danych Insitute for Health Metrics and Evaluation na ChNS choruje w Polsce ok. 1,6 mln osób (4,2 proc. populacji).

Na wystąpienie choroby niedokrwiennej serca ma wpływ wiele modyfikowalnych czynników ryzyka, takich jak nadciśnienie tętnicze, nadwaga i otyłość, niewłaściwa dieta, cukrzyca, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, niska aktywność fizyczna, czynniki psychospołeczne.

Czy można zapobiec tej chorobie? W jaki sposób zadbać o serce?

Profilaktyka choroby niedokrwiennej serca” to temat ostatniej „Środy z Profilaktyką” – cyklicznej akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Polecamy film z wypowiedzią kardiologa – lek. med. Edytą Anielską–Michalak z Oddziału Kardiologii Szpitala MSWiA w Białymstoku:

Wersja audio:

Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji „Środa z Profilaktyką” są dostępne bezpłatnie na:


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.