20 marca obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, którego globalnym organizatorem jest Światowa Federacja Dentystyczna (FDI World Dental Federation). Jest on doskonałą okazją do zwrócenia uwagi na problemy stomatologiczne Polaków i zachęty do dbania o prawidłowe nawyki higieny jamy ustnej, które pozwolą chronić nasze zęby przez całe życie.
Statystyki są niepokojące
Według badania WHO Global Oral Health Report z 2022 r. aż 3,5 miliarda osób na całym świecie cierpi z powodu różnych problemów związanych ze złym stanem zdrowia jamy ustnej.
Polskie dane epidemiologiczne uzyskane z badań prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia w ramach programu „Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej” pokazują, że 99,9% Polaków w wieku 35-44 lat ma próchnicę zębów.
Próchnica dotyka również naszych dzieci. Jest chorobą pojawiającą się już w pierwszym roku życia dziecka i występuje nawet u 50 proc. dzieci między 2, a 3 rokiem życia. Jak jej zapobiegać?
Podpowiadamy w naszym Poradniku pacjenta Stomatolog dla dzieci – co na NFZ?
Do dentysty na NFZ bezpłatnie i bez skierowania
Do dentysty na NFZ nie potrzeba skierowania. Bezpłatna opieka stomatologiczna przysługuje każdej osobie, która ma prawo do świadczeń.
Stomatolog, który podpisał umowę z NFZ, ma opłacone swoje usługi w ramach kontraktu. Skoro więc płacimy składkę na ubezpieczenie zdrowotne, możemy korzystać z przysługujących nam świadczeń na NFZ i leczyć zęby za darmo. Wachlarz dostępnych usług jest naprawdę szeroki, a terminy nie są odległe.
Adresy gabinetów stomatologicznych na NFZ dostępne są w wyszukiwarce Gdzie się leczyć lub w Informatorze o Terminach Leczenia.
Kluczowa jest profilaktyka
Profilaktyka stomatologiczna odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu próchnicy i innych chorób jamy ustnej. Jednym z jej elementów są regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Bez względu na wiek pacjenta powinny odbywać się raz na pół roku.
– Profilaktyka w stomatologii naprawdę działa. Obserwuję to codziennie u moich pacjentów, którzy stosują zdrowe nawyki i regularnie, co kilka miesięcy stawiają się w gabinecie na przegląd stomatologiczny i higienizację. Warto jednak podkreślić, że dbanie o zdrowy uśmiech zaczyna się w domu. Wskazane jest, aby ograniczyć słodycze w diecie, pamiętać o regularnym i dokładnym myciu zębów oraz o zmianie szczoteczki co 3 miesiące – zaznacza lek. dent. Katarzyna Młyniec, stomatolog.
Dbajmy o zdrowy uśmiech, nie tylko od święta
Regularne wizyty u dentysty oraz właściwa profilaktyka są kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Zapewniają nie tylko piękny uśmiech, ale także chronią nas przed poważnymi chorobami, takimi jak infekcje, choroby przyzębia czy nawet choroby serca.
Narodowy Fundusz Zdrowia w najnowszym Poradniku Pacjenta informuje jakie świadczenia stomatologiczne przysługują bezpłatnie, gdzie zgłosić się w przypadku bólu zęba w nocy, niedzielę czy święta.
Poradnik Pacjenta to praktyczny przewodnik po systemie ochrony zdrowia z perspektywy pacjenta. Pisany prosto i konkretnie.
Wszystkie poradniki dostępne są na stronie https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/poradnik-pacjenta/