Ścieżka chorego na czerniaka w NIO Gliwice
Nowoczesne leczenie czerniaka wymaga współpracy wielu specjalistów. Z kamerą wybraliśmy się do instytutu w Gliwicach, aby sprawdzić jak w tym miejscu leczy się pacjentów chorujących na czerniaka.
Moment rozpoznania czerniaka jest dla pacjenta zawsze bardzo trudny. W głowie pojawia się lęk przed nieznanym, strach przed leczeniem, troska o bliskich i wspólną przyszłość. Te wszystkie emocje nie są niczym złym, aby jednak pomóc pacjentom łatwiej się z nimi uporać, przygotowaliśmy reportaż, w którym pokazujemy krok po kroku jak wygląda ścieżka pacjenta diagnozowanego i leczonego z powodu czerniaka. Dzięki uprzejmości, ale przede wszystkim ogromnemu zaangażowaniu Zespołu ds. Raka i Czerniaka Skóry z Gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii mamy możliwość pokazania jak toczą się losy pacjenta, który otrzymał rozpoznanie czerniak. W naszym filmie poznajemy specjalistów zajmujących się diagnozowaniem i leczeniem czerniaka, zaglądamy do pracowni obrazowej i genetycznej, sprawdzamy na czym polega radioterapia u chorych na czerniaka.
Leczenie czerniaka to proces złożony, który wymaga współpracy wielu specjalistów. Ich zadaniem jest niezwykle dokładne zidentyfikowanie choroby, tak aby móc zaproponować choremu leczenie niemal szyte na miarę. W naszym reportażu krocząc korytarzami instytutu w Gliwicach spotykamy nie tylko lekarzy, ale też pacjentów, panie pielęgniarki, panią koordynator leczenia onkologicznego. Wszyscy tworzą tu zespół, który walczy o zdrowie pacjentów.