31 maja br. odbyła się konferencja prasowa podczas, której zaprezentowano wnioski i rekomendacje z raportu pt. „Ścieżka diagnostyczno-terapeutyczna pacjenta z COVID-19 w Polsce”. Spotkanie rozpoczęło się od rozmowy o chorych przewlekle w trakcie pandemii COVID19, a następnie odbyła się merytoryczna dyskusja ekspertów na temat aktualnej i optymalnej ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej pacjenta z COVID-19 ze szczególnym uwzględnieniem osób chorych przewlekle, czyli osób z grupy wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19.
W spotkaniu organizowanym przez Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia ora Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej i prowadzonym przez redaktor Jagodę Kamińską (DKZP) udział wzięli eksperci: prof. dr hab. med. Krzysztof J. Filipiak, rektor UM MSC w Warszawie, specjalista kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista hipertensjolog, specjalista farmakologii klinicznej, dr Michał Sutkowski – specjalista chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych w Polsce, dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz – specjalista chorób zakaźnych, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, dr n. med. Jakub Gierczyński, MBA, ekspert systemu ochrony zdrowia, Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelnia Łazarskiego, a także Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Igor Grzesiak, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, a także pacjenci chorzy przewlekle z doświadczeniem ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz dziennikarki i autorki książek dot. pandemii COVID-19 – Katarzyna Pinkosz (Świat Lekarza/Do Rzeczy) oraz Agnieszka Sztyler-Turovsky (Onet)
Pierwsza część spotkania rozpoczęła się od historii Elżbiety Gnas, pacjentki chorującej na cukrzycę typu I, która opowiadała jak u niej przebiegła choroba COVID-19. Następnie głos zabrała prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Anna Śliwińska, która opowiedziała o sytuacji chorych na cukrzycę w czasie pandemii COVID-19 „Osoby chorujące na cukrzyce są narażone na cięższy przebieg i śmierć z powodu COVID-19. Też dość szybko okazało się, że około 1/3 wszystkich zmarłych na COVID-19 miała cukrzycę, co miało ogromny wpływ na psychikę chorych” z kolei Katarzyna Pinkosz oraz Agnieszka Sztyler-Turovsky podzieliły się historiami pacjentów opisywanych w swoich książkach.
W drugiej części konferencji wzięli udział eksperci, autorzy raportu pt. „Ścieżka diagnostyczno-terapeutyczna pacjenta z COVID-19 w Polsce”. Pierwszy zabrał głos dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, w swojej prezentacji przedstawił wnioski wynikające z danych z ogólnopolskiej bazy SARSTER: „COVID-19 w żadnym wypadku nie jest grypą. Jego śmiertelność jest i zawsze była dużo większa. Ogólna śmiertelność pacjentów hospitalizowanych z COVID-19 w Polsce od marca 2022 wyniosła 12,2 proc.”
Ekspert mówił też o dostępnym leku doustnym: „Podawanie tego leku ma sens do pięciu dni od wystąpienia objawów, ponieważ jest on skuteczny wówczas, gdy wirus się jeszcze namnaża. Lek można podawać w przypadku lekkiego i umiarkowanego COVID-19, gdy saturacja krwi tlenem nie spada poniżej 94 proc. Obniża to ryzyko hospitalizacji i powikłań choroby. (…) Podawanie go zaleca się tym osobom, które mają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby.”
Następnie dr Michał Sutkowski z punktu widzenia lekarza rodzinnego opowiedział krok po kroku o proponowanej w raporcie ścieżce diagnostyczno-terapeutycznej pacjenta chorującego na COVID-19. „Zaczynamy od leczenia, jednak dopiero w momencie, gdy mamy pełną ocenę trzech czynników, czyli pełną ocenę objawów, pełną ocenę czynników ryzyka oraz pełną ocenę nasilenia choroby, dopiero wtedy można zacząć wdrażanie terapii. (…) Lek, który należy pacjentowi wdrożyć jak najszybciej. Najlepiej , żeby to był lek najłatwiejszy do stosowania dla pacjenta, czyli lek doustny.”
Następnie wypowiedział się prof. Krzysztof J. Filipiak, który podkreślił, że konieczne jest przygotowanie się do jesiennej fali pandemii: „Obecnie jesteśmy w dołku epidemicznym, kiedy nie będzie tak dużo zachorowań. Teraz powinniśmy uzupełnić szczepienia. (…) W Polsce pełen schemat szczepień przeciw SARS CoV-2 przyjęło 59 proc. społeczeństwa, a dawkę uzupełniającą – 31 proc. Tymczasem, średnia dla wszystkich krajów UE wynosi odpowiednio – 85 proc. i 65 proc.” „W wyniku pandemii w Polsce życie straciło 200 tys. osób. Są to zarówno osoby, które zmarły z powodu COVID-19, ale też z powodu przeciążenia systemu ochrony zdrowia (tzw. zgony oboczne)(…) Należy rozważyć, by w Polsce drugą dawkę uzupełniającą przyjmowała szersza grupa osób niż wynika z zaleceń unijnych – nie tylko osoby po 80. Roku życia, ale na przykład po 75. czy 70. roku życia”
Relacja z konferencji dostępna pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=TJWkZ2LBYjQ