Medycyna podróży. Jak przygotować się do wyjazdu?

Kraje tropikalne i subtropikalne są coraz częściej celem wakacyjnych podróży Polaków. Wyjazdy do tych stref wiążą się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia niektórych chorób, takich jak malaria, żółta gorączka (żółta febra), gorączka krwotoczna Denga, dur brzuszny. Dlatego planując egzotyczną podróż, trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu.

Co zrobić, aby bezpiecznie spędzić czas w podróży?

Wykonanie szczepień ochronnych to najlepszy sposób zabezpieczenia przed zachorowaniem w czasie podróży lub po jej zakończeniu. Uodpornienie najlepiej rozpocząć ok. 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem. Niektóre szczepienia wymagają podania kilku dawek w określonym schemacie szczepienia.

Jak przygotować się do podróży zagranicznej? Które szczepienia są obowiązkowe, a które zalecane w podróży do wybranego państwa? Jak chronić się przed malarią? Kto jest najbardziej narażony na powikłania narządowe w malarii? Jakie objawy po powrocie powinny skłonić do wizyty u lekarza?

Zapraszamy do posłuchania eksperta w filmie:

Na pytania odpowiada dr n. med. Szymon Nowak z Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych, Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.