„KOLONOSKOPIA TO NIE KOSMOS!” PODSUMOWANIE IV EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEJ KAMPANII PROFILAKTYCZNO-EDUKACYJNEJ „SERVIER – WYŁĄCZ RAKA!”

Każdego roku blisko milion osób na całym świecie umiera z powodu raka jelita grubego, co stawia go na drugim miejscu pod względem liczby zgonów z przyczyn onkologicznych. Chorych wciąż przybywa. W 2020 r. rozpoznano niemal 2 mln nowych zachorowań. W Polsce rak jelita grubego diagnozowany jest u ponad 19 tys. osób rocznie. Dzieje się to, mimo iż istnieją skuteczne techniki badań przesiewowych, które mogą wychwycić chorobę zanim pojawią się objawy i ograniczyć śmiertelność. Profilaktyczna kolonoskopia może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90 proc., ale wokół badania wciąż funkcjonuje wiele mitów, w konsekwencji czego większość społeczeństwa ma własne, często mylne wyobrażenie na temat jego przebiegu i odsuwa od siebie decyzję o jego wykonaniu. Głównym celem kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Servier – wyłacz raka!” jest promocja profilaktyki przednowotworowej, podnoszenie świadomości społecznej Polaków w zakresie czynników ryzyka, a także motywacja do przełamywania lęku i wstydu przed badaniami oraz podkreślanie znaczenia wczesnego wykrywania choroby w skutecznym jej leczeniu. Podczas zakończonej właśnie IV edycji kampanii, przebiegającej pod hasłem „Kolonoskopia to nie kosmos”, organizatorzy podkreślali szczególną rolę badań profilaktycznych w odniesieniu do czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i zwracali uwagę na niepokojące objawy, mogące świadczyć o pierwszych symptomach choroby.

Zachęcamy do zapoznania się z informacją prasową:

KOLONOSKOPIA TO NIE KOSMOS – podsumowanie IV edycji kampanii SERVIER WYŁĄCZ RAKA_informacja prasowa


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.