Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy przeprowadzili na Open’er Festival kampanię edukacyjną na temat HIV skierowaną do osób młodych. Z danych NIZP-PZH wynika, że co 3 osoba, u której rozpoznano HIV w 2016 r. nie skończyła jeszcze 30 lat, a 3 na 4 są przed 40.
Gry, gadżety, nowoczesne technologie i social media – zespół Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy pokazał podczas Open’er Festival w Gdyni, że profesjonalne poradnictwo i profilaktyka HIV oraz innych zakażeń przenoszonych drogą płciową mogą być ciekawe i dostępne. Podczas tegorocznej edycji festiwalu przez konsultacje, zabawy edukacyjne oraz rozdawane materiały – ulotki, gadżety i prezerwatywy – Pozytywni w Tęczy chcieli dotrzeć z przekazem profilaktycznym do minimum 20 tysięcy osób. To już piąty raz, kiedy organizatorzy zaprosili Zjednoczenie do strefy organizacji pozarządowych. Środki na realizację kampanii pochodzą z grantu przyznanego Zjednoczeniu w konkursie Pozytywnie Otwarci, a ufundowanego przez Gilead Sciences Poland.
– Na stoisku edukacyjnym będziemy w mieszanych parach, dlatego każdy bez skrępowania będzie mógł oszacować swoje ryzyko zakażenia HIV, porozmawiać o tym jak postępować bezpieczniej i wziąć udział w grach. Planujemy wiele działań, które przy okazji rozrywki przekażą wiedzę i umiejętności pozwalające zapobiec zakażeniom, m.in. konkurs na prawidłowe zakładanie prezerwatywy, a także wspólne wymyślanie haseł promujących bezpieczniejszy seks, które będziemy publikować na naszych profilach na Facebooku i na Instagramie – tak zapraszała do swojego punktu Anna Omiecińska, koordynatorka projektu.
– Zbyt wiele osób zakaża się HIV. Fakt że w zeszłym roku blisko 75 proc. nowych zakażeń wykryto u ludzi przed 40 r.ż. jest porażający. Edukacja o HIV i AIDS jest bardzo potrzebna i wiele zostało do zrobienia w tym temacie. Dlatego kolejny raz zorganizowaliśmy Konkurs Pozytywnie Otwarci, w którym nagradzamy najlepsze projekty profilaktyki HIV – wyjaśnił Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
– W zeszłym roku w Polsce codziennie średnio 3 osoby dowiadywały się o zakażeniu HIV, a jedna z tych trzech osób nie skończyła jeszcze 30 lat. Jeśli w odpowiednim momencie podejmą leczenie, mogą żyć długie lata. Niestety na każdą zakażoną osobę, która wie, przypada druga lub nawet dwie osoby, które nie mają pojęcia o tym, że żyją z wirusem. Liczymy na to, że zwiększona dostępność projektów edukacyjnych, przełoży się na poprawę tych statystyk – podsumował Michał Kaźmierski, dyrektor generalny firmy Gilead Sciences Poland, która od początku konkursu Pozytywnie Otwarci, przeznaczyła na realizację projektów edukacyjnych i profilaktycznych granty w wysokości ponad jednego miliona złotych.
źródło: Pozytywni w tęczy, poradnikzdrowie.pl i opener.pl