Jubileuszowa kampania „Pokonać Raka”

Zapraszamy do zapoznania się z 5. edycją ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Pokonać Raka” wydawnictwa Medical Media Solutions, która przebiega pod hasłem „Buduj swoją odporność”. Jesteśmy Partnerem Kampanii i specjalnie dla naszych czytelników publikacja „Pokonać Raka”, która ukazała się 16 września wraz z dziennikiem „Rzeczpospolita” oraz na dbajozdrowie.info, dostępna jest online.

Przejdź do publikacji

Publikację otwiera wypowiedź prof. dr hab. Jacka Fijutha, Prezesa Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, który wyjaśnia z jakiego powodu rosnąca zachorowalność na nowotwory jest wielkim wyzwaniem dla nas wszystkich i dlaczego powinniśmy wiedzieć jak najwięcej o właściwej profilaktyce, diagnostyce i leczeniu.

Prof. dr hab. Piotr Wysocki, Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, wypowiada się na temat raka żołądka, który pozostaje jedną z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu chorób nowotworowych na świecie. Zachorowania we wszystkich państwach europejskich kształtują się na podobnym poziomie, jednakże odsetek zgonów jest wyższy w krajach relatywnie biedniejszych. Wynika to głównie z mniejszej świadomości oraz gorszych warunków dostępu do diagnostyki i właściwego leczenia. Istotną kwestią jest zapewnienie chorym z zaawansowanym rakiem żołądka dostępu do właściwego leczenia zapewniającego wydłużenie czasu ich życia przy zachowaniu jego maksymalnie dobrej jakości.

O tym, jak mimo spotykających nas w życiu trudności, pozostać cały czas aktywnym i robić to co się kocha, rozmawiamy z wybitnym aktorem Janem Kobuszewskim, który 26 września na gali w Warszawie odbierze nagrodę im. Norwida – „Dzieło życia”, przyznawaną za całokształt twórczości. Jak podkreśla, żyje on aktywnie ze stomią od 30 lat. Nie spowodowała ona wielkich zmian w jego trybie życia. Prof. Jacek Fijuth wyjaśnia, że obecnie dostęp do odpowiedniego sprzętu stomijnego jest łatwiejszy, jednak musimy pamiętać, że każdy pacjent powinien być dobrze przygotowany psychicznie do nowego życia.

O wyzwaniach polskiej onkologii mówią zaproszeni eksperci z organizacji pacjenckich od lat działających dla poprawy opieki onkologicznej w Polsce. Swojego głosu udzielili: Szymon Chrostowski – Prezes Koalicji Pacjentów Onkologicznych, Elżbieta Kozik – Prezes organizacji Polskie Amazonki Ruch Społeczny, dr n. med. Janusz Meder – Prezes Polskiej Unii Onkologii oraz zespół Fundacji Rak’n’Roll.

W wywiadzie prof. dr hab. Tadeusz Pieńkowski, Prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi, tłumaczy, że istnieje wśród kobiet świadomość korzyści płynących z profilaktyki. Jednak dużym ograniczeniem dostępu do profilaktyki są utrudnienia finansowo-administracyjne. Musimy pamiętać, że dzięki wczesnemu wykryciu raka piersi możemy go leczyć znacznie skuteczniej niż gdyby został wykryty w zaawansowanym stadium. Współcześnie możemy zaobserwować, że jakość profilaktyki, diagnostyki i leczenia daje nam skuteczne narzędzia do walki z rakiem piersi. Obecnie możemy nową dodatkową metodę, która daje szansę nieinwazyjnego, skutecznego i niedeterminowanego wiekiem pacjentek badania. Jest nią stworzony przez polskich naukowców system domowej profilaktyki raka piersi. „Liczę na to, że pojawienie się nowego rozwiązania pomoże uwrażliwić kobiety w kierunku regularnego badania piersi obok standardowych metod diagnostycznych” – podkreśla dr hab. n. med. Paweł Basta z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Po raz pierwszy poruszamy temat rehabilitacji, która staje się w schorzeniach onkologicznych nieodłącznym elementem procesu leczenia. Prawidłowa, kompleksowa rehabilitacja prowadzona może być tylko w ośrodkach mających przeszkolony i doświadczony personel, czyli specjalizujących się w tej dziedzinie lekarzy, fizjoterapeutów i psychologów. Wsparcia eksperckiego w tym obszarze udzielili mgr Ewa Rybicka, Kierownik Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia oraz lek. med. Adam Rybicki, Dyrektor Medyczny Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego „Ustroń” S.A.

Każdego dnia w naszym organizmie toczy się rywalizacja, o której nie zdajemy sobie sprawy. To zmagania pomiędzy oksydantami i antyoksydantami. To od równowagi tych cząsteczek zależy nasze zdrowie. W edukacyjnym artkule Konrad Gaca, ekspert ds. otyłości i twórca metody mądrego odchudzania GACA SYSTEM, wyjaśnia jaki wpływ ma koenzym Q10 w profilaktyce chorób nowotworowych.

Godnym polecenia jest również wywiad z prof. dr. hab. Krzysztofem Kałwakiem z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu, który tłumaczy, że dzięki pobieraniu komórek macierzystych krwi pępowinowej przy porodzie i ich magazynowaniu jesteśmy w stanie znacznie lepiej niż w przeszłości działać dla dobra i zdrowia pacjentów. Główna zaleta krwi pępowinowej wynika z faktu, iż nie wymaga się przy niej mniejszej zgodności w układzie HLA niż w przypadku komórek macierzystych z szpiku kostnego czy krwi obwodowej.

Pierwszy zabieg brachyterapii nowotworu prostaty przeprowadzono w Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie 6 września br. O wadze nowatorskich rozwiązań w medycynie rozmawiamy z dr. n. med. Marcinem Hetnałem, dyrektorem placówki, która działa we współpracy ze Specjalistycznym Szpitalem im. L. Rydygiera w Krakowie. Brachyterapia daje bardzo dobre wyniki w przypadku nowotworów głowy i szyi, skóry czy wreszcie prostaty. W przypadku tej ostatniej bywa alternatywą dla trudnego chirurgicznego usunięcia.

Polecamy również wywiad z prof. dr hab. Janem Lubińskim z Centrum Diagnostyki i Leczenia Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, który wypowiada się na temat raka jajnika, który rozpoznaje się u 3500 kobiet. Niestety, spośród tej liczby – 2500 umiera. 27 września rusza kolejna odsłona Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Diagnostyka jajnika, Twoja historia nie musi być złośliwa”. Ambasadorkami kampanii zostały aktorka Anna Korcz wraz z córką.

Włosy są nieodłącznym elementem wizerunku człowieka. W przypadku ich utraty często tracimy pewność siebie i poczucie własnej wartości. Tymczasem na problemy z włosami mamy wiele rozwiązań, dostosowanych indywidualnie do każdego człowieka bez względu na wiek czy wiek. Warto zrobić wszystko, by odzyskać pewność siebie i dobre samopoczucie.

Partnerzy strategiczni: Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych.
Partnerzy medialni: medonet.pl, zwrotnikraka.pl, rynekzdrowia.pl, forumonkologiczne.pl, onkologia-online.pl, Termedia.
Partnerzy: Polska Unia Onkologii, Fundacja Rak’n’Roll, Kwiat Kobiecości, Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Centrum Radioterapii Amethyst, Braster, Eli Lilly Polska, Polski Bank Komórek Macierzystych, Uzdrowisko Ustroń, ConvaTec, GACA System, Rokoko, Fundacja Pokonaj Raka.


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.