CyberOko wspomaga diagnozę i rehabilitację pacjentów neurologicznych

CyberOko – system umożliwiający poprzez śledzenie ruchu gałek ocznych komunikację osobom, które nie mogą mówić ani się poruszać, wspomaga diagnostykę i rehabilitację pacjentów Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach.

– To urządzenie pozwoli rozszerzyć moduł rehabilitacyjny dla pacjentów z ograniczoną funkcją tradycyjnego kontaktu, bez możliwością porozumiewania się za pomocą mowy – powiedziała w środę kierowniczka Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. Prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Sylwia Szostek – Rogula.

– Przy pomocy CyberOka możemy ocenić stopień uszkodzenia funkcji poznawczych pacjenta, a następnie zaproponować mu rehabilitację z wykorzystaniem tego sprzętu – dodała.

Chorzy po udarach, wypadkach, nowotworach mózgu

Jak wyjaśnia lekarka, CyberOko może służyć pacjentom po ciężkich urazach czaszkowo-mózgowych, udarach, nawet w najcięższych stanach minimalnej świadomości, a także osobom korzystającym z rurki tracheostomijnej i chorym z ciężką afazją ruchową, która polega na tym, że rozumie on mowę, ale nie jest w stanie artykułować dźwięków. – Bardzo często pacjenci bez żadnej możliwości kontaktu werbalnego i gestykularnego są oceniani bardzo słabo, a tak naprawdę mają świadomość, tylko musimy dać im możliwość wyrażenia, kanał dostępu do nich, często jest to tylko wzrok – dodała Sylwia Szostek-Rogula.

Technologia z Gdańska

Sprzęt wypożyczyła właśnie katowickiemu szpitalowi spółka AssisTech, która jest spin-offem Politechniki Gdańskiej. – Inspiracją dla stworzenia C-Eye była oddolna potrzeba rodzin i ośrodków, zainteresowanych zastosowaniem takiego sprzętu w diagnozie i rehabilitacji osób po śpiączce, o których nie było wiadomo, czy są w kontakcie i na ile rozumieją, co się wokół nich dzieje – wspominał prezes prezes AssisTech dr inż. Bartosz Kunka.

– Największy walor tego sprzętu to poczucie sprawstwa, jakie daje swoim użytkownikom – pacjentom, którzy mogą za jego pośrednictwem wyrazić to, co czują i poprawić jakość swojego codziennego funkcjonowania – dodał.

Dzięki C-Eye pacjenci mają możliwość sygnalizowania swoich potrzeb personelowi medycznemu lub rodzinie. Stosowanie komunikatów podczas terapii może pełnić również funkcję rehabilitacyjną poprzez stymulację ośrodka mowy.

Źródło: cowzdrowiu.pl


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.