Codzienna profilaktyka nowotworowa

Codzienna profilaktyka nowotworowa to temat „Środy z Profilaktyką”.

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że nawet 90% nowotworów zależy od czynników zewnętrznych, na które mamy wpływ. Są to np. dym tytoniowy, alkohol, brak systematycznej aktywności fizycznej czy niewłaściwe żywienie.

12 sposobów na zdrowie

Europejski Kodeks Walki z Rakiem to 12 zaleceń dotyczących prewencji nowotworów. Kodeks powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej. Pokazuje, jak przez proste, codzienne działania można obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory. Narodowy Fundusz Zdrowia zwraca uwagę, że zalecenia są oparte o dowody naukowe, Evidence-based medicine.

Światowa Organizacja Zdrowia WHO szacuje, że przestrzeganie zasad Kodeksu Walki z Rakiem – czyli 12 sposobów na zdrowie – pozwoliłoby uniknąć 50% zgonów z powodu nowotworów.

Badania przesiewowe w profilaktyce nowotworowej

„Programy Profilaktyczne pozwalają na wykrycie niektórych rodzajów nowotworów jeszcze przed pojawieniem się oznak choroby, a nawet na wykrycie zmian przedrakowych. Weź udział w badaniach przesiewowych, w ramach których bezpłatnie wykonywana jest:

  • mammografia – profilaktyka raka piersi, badanie zalecane kobietom w wieku od 45 do 74 lat, wykonywane co 2 lata,
  • cytologia – profilaktyka raka szyjki macicy, badanie zalecane kobietom w wieku 25 do 64 lat, wykonywane co 3 lata,
  • kolonoskopia – profilaktyka raka jelita grubego, badanie zalecane kobietom i mężczyznom w zależności od stosowanego systemu badań nawet od 40 r.ż.” – podkreśla NFZ.

Europejski kodeks walki z rakiem

12 zaleceń, które warto podjąć, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, przedstawia w materiale Narodowego Funduszu Zdrowia dr n. o zdr. Paweł Koczkodaj, zastępca kierownika Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.