Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną oraz Światową Organizacją jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie. Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości szerokich kręgów społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą.
Z tej okazji na deskach Teatru Polskiego (Scena Kameralna) w Warszawie zorganizowaliśmy warszawską premierę sztuki teatralnej „Słodki Drań” autorstwa Jan Jakuba Należytego.
Pomysłodawcą projektu jest Fundacja Wstańmy Razem Aktywna Rehabilitacja, która postanowiła przygotować sztukę teatralną, poświęconą problematyce życia z cukrzycą. „Słodki drań” to to komediowy spektakl edukacyjny, który powstała z myślą o osobach z cukrzycą, a także ich bliskich, aby wesprzeć ich w codziennym zmaganiu się z chorobą.
To historia światowej sławy dyrygenta, który nie może sobie poradzić z chorobą. Z początku wypiera fakt, że jest przewlekle chory i lekceważy pogarszający się stan swojego zdrowia. Dzięki wsparciu bliskich oraz specjalistów udaje mu się jednak wrócić do zdrowia, pracy zawodowej i pasji. Spektakl ma formę komedii, a udział w nim wezmą krakowscy aktorzy – Dariusz Gnatowski, Andrzej Róg, Ewa Romaniak i Agata Woźnicka. Przedstawienie będzie realizowane przede wszystkim w małych miejscowościach, gdzie diabetycy mają bardzo ograniczony dostęp do edukacji zdrowotnej.
Współorganizatorem warszawskiej premiery była Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą. Na miejsce wydarzenia wybrano Teatr Polski (Scena Kameralna) w Warszawie, który na jeden wieczór stanie się centrum obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Polsce. Spektakl poprzedzony został panelem dyskusyjnym na temat cukrzycy pt. „Cukrzyca 2025” z udziałem diabetologów, przedstawicieli organizacji diabetologicznych czy instytucji rządowych.