A’YA?! Co ze mną po leczeniuonkologicznym

Fundacja Pani Ani po raz kolejny zaprasza młodych Survivors (AYA – adolescent young adults) po leczeniu onkologicznym na warsztaty terapeutyczne, które odbędą się w dniach 12-15 października 2023r. na Ranczo Palomino w Żukowicach w Gminie Lisia Góra w powiecie tarnowskim. Projekt finansowany jest ze środków Dotacji Fundacji DKMS i dedykowany młodzieży i młodym dorosłym po chorobach układu krwionośnego i limfatycznego.

Celem tego projektu jest wsparcie młodych ludzi po leczeniu onkologicznym poprzez przekazanie narzędzi niezbędnych do nazwania i uwolnienia emocji związanych z przebytą chorobą, poprawy jakości życia i zwiększenia swojej samodzielności.

Program warsztatów opracowany przez Fundację Pani Ani (FPA) poprowadzony będzie przez doświadczony zespół: Prof. Marzenę Samardakiewicz, psychoonkologa klinicznego, Anię Buchacz, psychoonkologa oraz coachów mentalnych z Mental Vibes.

„Odkrywanie swoich możliwości i uwierzenie w siebie na nowo to kluczowy element w procesie zdrowienia” – podkreśla Ania Buchacz, założycielka Fundacji Pani Ani, survivor „Nasze 20-letnie doświadczenie w towarzyszeniu młodym ludziom po chorobie nowotworowej pokazuje, że najefektywniej jest pracować w grupie rówieśniczej o podobnych doświadczeniach. Motyw przewodni Fundacji Pani Ani -„od Survivors dla Survivors”, idealnie oddaje najważniejszy aspekt warsztatów – przepracowania trudnych przeżyć i doświadczeń w bezpiecznej przestrzeni, pełnej wzajemnej akceptacji i zrozumienia, w gronie osób dzielących podobne emocje. Taka formuła warsztatów jest odpowiedzią na potrzeby młodych ludzi”.

Dobry odpoczynek i wyciszenie po pracy warsztatowej uczestnicy znajdą podczas zajęć z końmi prowadzonymi przez Jolantę Luberę, trenerkę oraz właścicielkę Ranczo Palomino. Poznawanie i praktykowanie narzędzi do pracy z budowaniem wewnętrznej równowagi będzie elementem sesji oddechowych i relaksacyjnych prowadzonych przez Joannę Niewolik, holistic wellness coach.

W podróży warsztatowej młodzieży towarzyszyć będą wolontariusze – dorośli mentorujący Survivors oraz studentki studiów medycznych.

O oprawę graficzną i notatki wizualne z pracy warsztatowej zadba sketchnoter – Anna Staśkiewicz. Stworzony przez nią zapis warsztatów będzie stanowił bazę do opracowania inkubatora rozwiązań oraz raportu prezentującego potrzeby i wyzwania młodych ludzi po zakończonym leczeniu onkologicznym, służąc tym samym szerzeniu wiedzy oraz najlepszych praktyk w zakresie poprawy jakości życia i zdrowia mentalnego survivors.

Rejestracja na wydarzenie możliwa jest poprzez link:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdqD-420Kjq9BFs-32RtAAVdhpc42RZXfZELTDl7rT_YNdQKg/viewform

W ramach dotacji Fundacji DKMS, planowana jest druga edycja warsztatów w maju 2024r. Dotacja Fundacji DKMS, będąca elementem Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, skierowana jest do organizacji pozarządowych działających na rzecz pacjentów walczących z nowotworami i chorobami układu krwiotwórczego. W tym roku środki są przyznawane na inicjatywy i projekty obejmujące wsparcie psychologiczne dla pacjentów hematologicznych i ich bliskich. Więcej o inicjatywie można znaleźć na stronie: https://www.dkms.pl/

Fundacja Pani Ani – Psychoterapeutyczna Rehabilitacja Dzieci Chorych Onkologicznie działa od 2014r. Misją organizacji jest wspieranie młodzieży i młodych dorosłych po przebytej chorobie nowotworowej. Towarzyszymy młodym ludziom (AYA survivors) na drodze powrotu do życia społecznego, pokazując, że po chorobie nowotworowej mogą być jego aktywnymi uczestnikami, samodzielnie funkcjonować na płaszczyźnie zawodowej i osobistej pomimo długoterminowych skutków choroby.


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.