Bezpłatne dyżury psychologiczne dla pełnoletnich kobiet

Dnia 24 września wystartuje bezpłatna infolinia dla pełnoletnich kobiet, które znajdują się w trudnym życiowo momencie i potrzebują rozmowy ze specjalistą. Psycholodzy posiadający wieloletnie doświadczenie będą pełnili dyżury w poniedziałki (17.00 – 21.00) oraz w czwartki (10.00 – 14.00) pod bezpłatnym numerem telefonu 800 909 444.

Jesienne obniżenie nastroju dotyka około 10% pacjentów, częściej dopada ono kobiety[1]. W tym roku, dodatkowym, istotnym czynnikiem, który wpłynął na zwiększoną labilność emocjonalną jest przeciążenie i stres związane z pandemią COVID-19[2]. Wychodząc naprzeciw potrzebom kobiet, już 24 września zostanie uruchomiony nowy projekt stworzony z myślą o tych, które znajdują się w trudnym życiowo momencie i potrzebują rozmowy ze specjalistą, uzyskania wsparcia, czy pomocy w znalezieniu korzystnych rozwiązań dla bieżących problemów i trudności rodzinnych, zawodowych i osobistych.

Eksperci dyżurujący na infolinii to psycholodzy z wieloletnim doświadczeniem, którzy oferują wsparcie w zakresie psychologicznym, terapeutycznym, rozwojowym m.in. w przypadku przeżywania silnego stresu, trudności wychowawczych, problemu radzenia sobie z trudnymi emocjami, czy doświadczania przemocy psychicznej i fizycznej. Specjaliści kierują się zasadą poufności zasłyszanych treści oraz anonimowości dzwoniącego. Ponadto, dbają o poszanowanie każdej osoby, która zwraca się po pomoc, bez jej oceniania i wartościowania postaw czy zachowań.

Nierzadko kryzys emocjonalny sprawia, że trudno jest samemu dostrzec najbardziej pomocne w danym momencie rozwiązania, prowadzi do samoobwiniania się za niepowodzenia i powoduje zachwianie równowagi psychicznej. Dlatego zadaniem terapeuty pracującego w infolinii jest wsparcie kobiet w odnajdywaniu najbardziej efektywnych rozwiązań swoich problemów. Rozmowa z kimś, kto spojrzy na problem z innej perspektywy, obiektywnie bez silnych emocji, może zmienić optykę i wskazać nowe możliwości radzenia sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi. Zadaniem eksperta jest również kierowanie osób korzystających z pomocy zdalnej do lokalnie działających specjalistów i instytucji wspierających w celu kontynuacji pomocy – komentuje Agnieszka Górecka, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Programu Edukacji i Promocji Zdrowia Fundacji Edukacji Społecznej.

Projekt Gedeon Richter i Fundacji Edukacji Społecznej odpowiada na aktualne potrzeby. Eksperci ONZ alarmują, że w czasie pandemii COVID-19 wiele osób doświadcza uczucia niepokoju, który jest spowodowany izolacją społeczną, obawą przed zakażeniem, a także utratą członków rodziny. Na negatywne skutki psychologiczne narażone są bardziej kobiety (66% respondentek)[3].

Jako firma, której priorytetem jest ochrona zdrowia kobiet, nie możemy pozostać obojętni na wyraźną potrzebę w obszarze psychologicznym i terapeutycznym w trakcie pandemii COVID-19. Sytuacja związana z epidemią zaskoczyła bez wyjątku każdego. Nikt z nas nie był przygotowany na tak dużą zmianę, a tym bardziej tak nagłą i wprowadzającą wiele ograniczeń. Utrudniony dostęp do usług medycznych, izolacja, edukacja i praca zdalna to czynniki, które mogą wpłynąć na stan psychiczny kobiet w Polsce, co zresztą potwierdziło badanie „Szczęście i kobiecość w czasie zmian” przeprowadzone przez SW Research na zlecenie Gedeon Richter, w którym więcej niż 1/3 respondentek zasygnalizowało, że skutki przeciążenia i stresu, w naturalny sposób przekładają się na stan emocjonalny i mniej stabilny nastrój. Porady telefoniczne to forma rozmowy zapewniająca anonimowość i dająca poczucie intymności rozmówcy, ponadto są doskonałym rozwiązaniem w czasach, kiedy powinniśmy zminimalizować ryzyko bezpośrednich kontaktów ze względu na możliwość zakażenia wirusem SARS-CoV-2podkreśla Aneta Grzegorzewska, Dyrektor ds. Korporacyjnych i Relacji Zewnętrznych Gedeon Richter Polska.

Więcej informacji na stronie www.fes.edu.pl

 

 

[1] https://nazdrowie.pl/artykul/dietetyka/jesienne-obnizenie-nastroju/

[2] Raport „Szczęście i kobiecość w czasie zmian” przygotowanym na zlecenie Gedeon Richter Sp. z o.o.

[3] https://pulsmedycyny.pl/pandemia-covid-19-niezbedne-sa-inwestycje-na-rzecz-zdrowia-psychicznego-raport-onz-991229