Maj jest miesiącem budowania świadomości na temat guzów mózgu

W ramach budowania świadomości na temat guzów mózgu Fundacja Glioma Center im. Hani Magiery prowadzi akcję informacyjno-edukacyjną. Jej celem jest podkreślenie znaczenia badań molekularnych glejaka, które mogą stanowić klucz do wdrożenia optymalnego i spersonalizowanego leczenia.

Glejak to rodzaj guza występującego w mózgu i rdzeniu kręgowym. Istnieje kilka rodzajów komórek glejowych, które mogą wytwarzać guzy.  Glejak złośliwy, należący do grupy rozlanych nowotworów astroglejowych, jest diagnozowany najczęściej u osób w piątej i szóstej dekadzie życia, nieco częściej u mężczyzn niż u kobiet. Guz ten stanowi około 15% wszystkich pierwotnych guzów mózgu, jest guzem rokującym wyjątkowo niekorzystnie, gdyż mediana przeżycia wynosi zaledwie kilkanaście miesięcy. Naukowcy nie ustają jednak w poszukiwaniu innowacyjnych metod postępowania.

Jedną z nich jest szeroka diagnostyka molekularna, coraz częściej wykorzystywana przy diagnozowaniu przyczyn wielu chorób, w tym metabolicznych i nowotworowych. Analiza molekularna szuka przyczyn powstania guza w materiale genetycznym, a celem badania pobranego materiału jest poznanie m.in. zmian genetycznych i profilu ekspresji guza. W wielu centrach onkologicznych na świecie badania molekularne należą do standardowego postępowania w diagnozowaniu i leczeniu guzów mózgu. Taka analiza może mieć niebagatelne znaczenie w rozpoznaniu skomplikowanych przypadków i może nierzadko identyfikować mutacje, sugerujące opcje terapeutycznie nie brane wcześniej pod uwagę.  

Niestety analiza molekularna guza wykonywana jest w Polsce wciąż zbyt rzadko, a jeśli już jest przeprowadzana, to jej zakres jest stosunkowo wąski. Pacjenci często nie są świadomi, że właśnie dzięki tej diagnostyce możliwe jest poszukiwanie innowacyjnego postępowania medycznego, które daje nadzieję na większy komfort życia w maksymalnie najdłuższym czasie.

Aby podnieść i rozpropagować wśród pacjentów i ich rodzin wiedzę na temat badań molekularnych guza mózgu – glejaka, Fundacja Glioma Center im. Hani Magiery, obok dostarczania informacji poprzez portal internetowy, zaprosiła także do współpracy szereg znanych osób, które pro bono wzięły udział w wyjątkowej sesji zdjęciowej realizowanej przez wybitnego fotografa, Jacka Porembę. Inicjatywę Fundacji wsparła plejada gwiazd takich jak: Olga Borys, Anna Dereszowska, Sławomir Doliniec, Paulina Drażba, Krystian Kukułka, Wojciech Majchrzak, Joanna Moro, Karolina Pilarczyk, Ewelina Ruckgaber, Julia Wróblewska, Katarzyna Zielińska i Izabela Zwierzyńska, które zamieściły apel w swoich mediach społecznościowych.

Fundacja zaprasza do poparcia i szerokiego udostępniania apelu na rzecz diagnostyki molekularnej. Okazja jest szczególna, gdyż maj jest miesiącem budowania świadomości na temat guzów mózgu (Brain Tumor Awareness Month), w związku z czym Fundacja podejmuje szereg inicjatyw m.in. udostępnia na swej stronie Facebook polską wersję materiałów opracowanych przez partnera: amerykańską organizację NCI-Connect działającą w ramach National Institutes of Health (NIH).

Więcej informacji znajduje się na stronie Fundacji https://glioma-center.com/

 

(źródło: inf. prasowa)