1,4 mln zł od Fundacji DKMS na wsparcie psychologiczne pacjentów hematologicznych

Fundacja DKMS rozpoczyna przyjmowanie wniosków w ramach 4. edycji Dotacji Fundacji DKMS. Projekt daje możliwość organizacjom pozarządowym z całej Polski pozyskania środków na realizację inicjatyw kierowanych do pacjentów hematologicznych i ich bliskich w szerokim zakresie wsparcia psychologicznego. Pula środków do rozdysponowania wynosi 1,4 mln zł. Zgłoszenia można składać od 10 grudnia 2024 r. do 15 stycznia 2025 r.

Fundacja DKMS to nie wyłącznie Ośrodek Dawców Szpiku, ale również organizacja pożytku publicznego, która działa na rzecz poprawy warunków i jakości leczenia pacjentów walczących z nowotworami i chorobami układu krwiotwórczego. Dotacja Fundacji DKMS cieszy się dużym zainteresowaniem od  2022 roku, wspierając projekty poprawiające dobrostan psychiczny pacjentów, zarówno dzieci i młodzieży, a także dorosłych oraz ich bliskich. Projekt jest częścią Programu Rozwoju Hematologii i Wsparcia Pacjentów, opracowanego i realizowanego przez Fundację od 2018 roku.

Fundacja DKMS od lat angażuje się w działania na rzecz pacjentów hematologicznych, a projekty realizowane przez naszych partnerów dzięki środkom pozyskanym z Dotacji Fundacji DKMS stanowią istotny element wsparcia psychologicznego dla chorych i ich rodzin. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem jakości i różnorodności zgłaszanych projektów w ostatnich trzech edycjach. Każda z wybranych inicjatyw wniosła unikalną wartość w proces wsparcia pacjentów z chorobami hematologicznymi, przyczyniając się do poprawy  jakości życia oraz kondycji psychicznej. Obserwując organizacje pacjenckie i będąc częścią środowiska osób dotkniętych chorobami onkologicznymi, widzimy realny wpływ realizowanych projektów. Dzięki nim pacjenci oraz ich bliscy otrzymują konkretne wsparcie i niezbędną pomoc w trudnych momentach związanych z leczeniem i procesem zdrowienia. Srerdecznie zapraszamy do składania wniosków ponieważ razem możemy zmieniać życie pacjentów na lepsze mówi Ewa Visan, Kierownik Działu Rozwoju Hematologii i Wsparcia Pacjentów, Fundacja DKMS.

Zgłoś projekt i zdobądź do 90.000 złotych na jego realizację

Całkowita pula środków w ramach 4. edycji Dotacji wynosi 1.400.000 złotych. Każdy wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek i ubiegać się o dotację w maksymalnej wysokości 90.000 złotych na realizację projektu.

Środki zostaną przyznane na inicjatywy i projekty obejmujące wsparcie psychologiczne chorych i ich bliskich w procesie leczenia i zdrowienia – zarówno pacjentów przebywających w klinikach transplantacyjnych i na oddziałach hematologicznych w całej Polsce, jak też w domach w trakcie i po zakończeniu leczenia. Projekty można zgłaszać w ramach poniższych kategorii:

  1. Beneficjenci projektu:
    1. wsparcie psychologiczne małych i młodych Pacjentów (dzieci i młodzież do 18 roku życia) i/lub ich bliskich,
      1. wsparcie psychologiczne dla dorosłych Pacjentów (powyżej 18 roku życia) i/lub ich bliskich,
      1. wsparcie psychologiczne zarówno dla dorosłych pacjentów (powyżej 18 roku życia) i dla młodych pacjentów (poniżej 18 roku życia) i/lub ich bliskich (tj. grupa mieszana);
      1. Kontynuacja projektu:
        1. projekt nowy lub
        1. kontynuacja projektu, który otrzymał dofinansowanie w ramach Dotacji Fundacji DKMS w 3. edycji (2024),
      1. Charakter i zakres projektu:
        1. projekt otwarty (w tym projekt holistyczny, systemowy, szeroki zakres działań, różne grupy odbiorców etc.) lub
        1. projekt zamknięty (projekt celowany, dedykowany określonym Beneficjentom, ograniczony np. do oddziału szpitalnego, etc.).

Kto może zgłosić projekt?

O Dotację Fundacji DKMS mogą ubiegać się jednostki organizacyjne, takie jak fundacje, stowarzyszenia, organizacje pożytku publicznego oraz inne organizacje pozarządowe. Warunkiem jest, aby organizacja była zarejestrowana i prowadziła działalność na terytorium Polski przez co najmniej 12 miesięcy przed dniem złożenia Wniosku o Dotację, a jednym z przedmiotów ich działalności było wsparcie pacjentów hematologicznych w Polsce. Aplikując należy wypełnić wniosek zgłoszeniowy dostępny na stronie: www.dkms.pl/dotacja-fundacji-dkms. Następnie wniosek należy przesłać na adres e-mail wskazany na stronie. Termin przyjmowania zgłoszeń rozpoczyna się 10 grudnia 2024 r. a kończy 15 stycznia 2025 r.

Dotacja Fundacji DKMS w liczbach – trzy edycje

Dotacja Fundacji DKMS została zainicjowana w 2022 roku. Od tego czasu Jury przyznało łącznie 37 dotacji na kwotę bliską 2,4 mln złotych, tym samym wspierając organizacje pozarządowe działające na rzecz pacjentów hematologicznych. Inicjatywy obejmowały m.in. rehabilitację psychologiczną, finansowanie specjalistów-psychologów, organizację warsztatów, szkoleń oraz przygotowanie materiałów edukacyjnych, mających na celu poprawę dobrostanu psychicznego pacjentów. 

Trzecia edycja Dotacji Fundacji DKMS spotkała się z rekordowym zainteresowaniem. Blisko 50 zgłoszonych projektów świadczy o rosnącym zaangażowaniu społecznym i potrzebie rozszerzania wsparcia dla osób dotkniętych chorobami hematologicznymi. Widzimy, jak istotne jest budowanie przestrzeni, w której pacjenci oraz ich bliscy mogą liczyć na kompleksową pomoc w najtrudniejszych momentach swojego życia – dodaje Ewa Nawrot, Starszy Koordynator ds. Współpracy z Organizacjami Pacjentów, Fundacja DKMS.

O Fundacji DKMS

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 2 000 000 dawców, spośród których 14 000 oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.