415 mln osób choruje na cukrzycę na świecie, a do 2040 roku ta liczba wzrośnie do 642 mln. Narastająca skala epidemii cukrzycy związana jest przede wszystkim ze wzrostem wskaźnika chorobowości w odniesieniu do cukrzycy typu 2, nie mniej jednak wskaźniki chorobowości rosną również dla cukrzycy typu 1.

Dlatego też z naszej inicjatywy, w 2009 roku powstała Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą. Celem inicjatywy jest aktywnie wpływać na zwiększanie świadomości społecznej w zakresie cukrzycy, zmianę upraszczającego podejścia do choroby, a także uświadomienie jej interdyscyplinarnego charakteru i współzależności z prowadzonym stylem życia.

Członkami Koalicji zostały Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Polska Federacja Edukacji w Diabetologii, Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej, Fundacja CUD, Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą.

W ramach Koalicji realizujemy kampanie społeczne oraz edukacyjne poświęcone cukrzycy, a także działania systemowe mające na celu wesprzeć pacjentów z cukrzycą w dążeniu do długofalowych rozwiązań mających na celu zmniejszenie ilości zachorowań na cukrzycę i profilaktykę jej groźnych dla życia i zdrowia powikłań.

 

Projekty realizowane w ramach Koalicji na rzecz Walki z Cukrzycą:


MENU DLA DIABETYKA

CUKRZYCA 2025

ZOBACZ CUKRZYCĘ – REDEFINICJA CUKRZYCY

SŁODKI DRAŃ – ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ