Od siedzenia do zdrowia. Jak dbać o mózg?

Mózg potrzebuje nieustannej stymulacji, by osiągnąć pełnię swoich możliwości. Wymaga od nas nie tylko treningu umysłowego, ale też fizycznego, niezależnie od wieku. Jak dbać o mózg tak, aby działał prawidłowo? Warto pamiętać o kilku zasadach. Przypominamy je w ramach najbliższej „Środy z Profilaktyką” – akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Aktywnie dla mózgu

Aktywność fizyczna jest jednym z najskuteczniejszych i zarazem najprostszych działań profilaktycznych jakie człowiek może podjąć w trosce o swoje zdrowie. Zmiany, jakie zachodzą pod wpływem systematycznych ćwiczeń, są wszechstronne i dotyczą wszystkich układów w organizmie człowieka.

Wysiłek fizyczny rozładowuje napięcie i stres, wpływa na wyższą samooceną jednostki. Działa korzystnie na ogólne samopoczucie człowieka m.in.:

·         poprawia jakość snu

·         przeciwdziała depresji

·         zapobiega obniżeniu nastroju

·         zwiększa zaradność i pewność siebie.

Ćwiczenia o charakterze tlenowym, czyli tzw. ćwiczenia aerobowe (pływanie, bieganie, jazda na rowerze, długie spacery, taniec, aerobik, nordic walking) mają istotny wpływ na prawidłową pracę mózgu.

Od siedzenia do zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia poleca program profilaktyczno-treningowy  8 Tygodni do Zdrowia  – jest dostępny bezpłatnie na kanale  YouTube Akademia NFZ lub w aplikacji mojeIKP. Razem z trenerami, lekarzem, fizjoterapeutą i psychologiem towarzyszymy chętnym w dwumiesięcznej ścieżce treningowej do lepszego zdrowia.

Małe co nieco, by wzmocnić kondycję umysłu

Dzięki odpowiedniej diecie w prosty sposób można poprawić pamięć i pobudzić mózg do wytężonej pracy.

Warto zadbać o posiłki m.in.:

  •          z dużą ilością warzyw bogatych w witaminę C i A, m.in.: jarmuż, brokuły, sałaty, szpinak i kalarepa
  •       migdały i orzechy, jako źródło zdrowych tłuszczów i przeciwutleniaczy oraz ryby.

Sięgaj po gotowe przepisy na portalu Diety NFZ https://diety.nfz.gov.pl

Życie z Alzheimerem

Choroby mózgu mogą dotknąć każdego, bez względu na wiek. U dzieci często diagnozuje się padaczkę. Młodzież i dorośli często zmagają się z zaburzeniami odżywiania czy depresją. U dorosłych może rozwinąć się np. choroba Alzheimera, choroba Parkinsona.

Ryzyko zachorowania na Alzheimera wzrasta wraz z wiekiem i jest wyższe w przypadku kobiet i osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemię, chorobę niedokrwienną serca czy cukrzycę typu 2.

  •   Jakie mogą być pierwsze oznaki tej choroby?
  •   Czy można zahamować zmiany w mózgu?
  •   Jak wspierać chorego?

O przyczynach choroby i leczeniu mówidr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska, geriatra, internista z Centrum Opieki Geriatrycznej Pomorskiego Centrum Reumatologicznego. Zobacz wypowiedź eksperta na kanale YouTube Akademia NFZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera opublikował poradnik dla opiekuna Opieka nad chorym na Alzheimera.

Kartka z kalendarza

🗓️ 15 marca obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera

🗓️ 18 marca obchodzimy Europejski Dzień mózgu


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.