Oswoić cukrzycę

Dnia 14.11, w dzień urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga, co roku obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. W tym dniu m.in. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków  stara się mówić jak najwięcej o chorobie, która została nazwana pierwszą niezakaźną epidemią świata. Cukrzyca, choć nie można się nią zarazić, szerzy się jak dobrze znana nam obecnie pandemia. Choruje na nią coraz więcej osób na całym świecie. Przyczyny wzrostu zachorowań na niektóre typy cukrzycy nie są do końca znane, zaś coraz bardziej powszechnemu występowaniu cukrzycy typu 2,  sprzyja  niezdrowy, charakterystyczny dla XXI wieku, styl życia.

Osoby z cukrzycą, tak jak pacjenci z innymi chorobami przewlekłymi, nie mają w dobie koronawirusa łatwego życia. Utrudniony dostęp do lekarzy i placówek medycznych, konieczność przestawienia się na teleporady, odwoływane zabiegi, wyższe ryzyko zgonu z powodu cukrzycy jako tzw. choroby współistniejącej, wszystko to nie napawa optymizmem. Do tego dochodzi izolacja i często pozostawanie bez swojej grupy wsparcia, tak ważnego elementu w życiu zwłaszcza osób chorych.

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków od prawie 40 lat stara się pomagać osobom z cukrzycą i ich bliskim. Głównym celem statutowym organizacji jest edukacja diabetologiczna, a także szerzenie w społeczeństwie świadomości faktu, jak poważną chorobą jest cukrzyca. Stowarzyszenie promuje także integrację, wymianę doświadczeń i wzajemne wspieranie się osób w podobnej sytuacji. Tradycyjnie z okazji Światowego Dnia Cukrzycy stowarzyszenie organizuje szereg mniejszych i większych wydarzeń edukacyjnych i integracyjnych w całym kraju. Jednak w tym roku, z powodu koronawirusa i restrykcji z nim związanych, zostało zmuszone do przeniesienia wszystkich aktywności do mediów.

Z okazji tegorocznego Światowego Dnia Cukrzycy został przygotowany film opowiadający o życiu z chorobą, zawierający wypowiedzi osób zmagających się z cukrzycą, będących jednocześnie działaczami stowarzyszenia. Bohaterowie pokazują, że cukrzycę trzeba traktować poważnie, ale z drugiej strony da się z nią żyć.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu pt. „Oswoić cukrzycę”.