„Zapytaj o SM” – kampania edukacyjna

Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej po raz kolejny objął patronatem honorowym kampanię edukacyjną „Zapytaj o SM”, której inicjatorami są: Fundacja PTSR, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego i Fundacja SM-Walcz o siebie. Druga edycja kampanii będzie trwać do końca grudnia 2022 r.

Celem kampanii, oprócz budowania świadomości na temat stwardnienia rozsianego, stało się zmotywowanie pacjentów do otwartej rozmowy z personelem medycznym na temat swojej choroby. Ponadto, inicjatywa, poprzez działania edukacyjne, dąży do wsparcia oraz motywowania osób z SM do aktywnego zarządzania życiem z chorobą.

- Z naszych ubiegłorocznych badań wynika, że aż 91% osób z SM widzi korzyści w otwartym dialogu z lekarzem, dlatego postanowiliśmy za pomocą ciekawych aktywności zachęcić ich do partnerskiego dialogu z personelem medyczny. Jedną z takich aktywności było udostępnienie na stronie kampanii formularza umożliwiającego zadawanie pytań, na które nasi eksperci odpowiadali za pośrednictwem webinarów lub bezpośrednio pisemnie. Osoby, które z różnych powodów nie mogły w nich uczestniczyć, miały możliwość obejrzenia retransmisji webinarów znajdujących się na stronie www, a dodatkowo wszystkie pytania wraz z odpowiedziami umieszczaliśmy w zakładce „baza odpowiedzi” – wyjaśnia Scholastyka Śniegowska, Prezes Fundacji PTSR.

W 2021 roku zostało zrealizowanych 6 webinarów z udziałem ekspertów takich jak: prof. dr hab. n. med. Krzysztof Selmaj, lek. Marzena Maciągowska-Terela, pielęgniarka neurologiczna Barbara Tomczykiewicz, lek. Artur Sadowski oraz psycholog Katarzyna Kucewicz. Dodatkowo w ramach kampanii powstał także spot edukacyjny zachęcający pacjentów do zadawania pytań podczas wizyty u lekarza, który dostępny jest do obejrzenia pod linkiem.  

- Liczba pytań, które w ubiegłym roku do nas spłynęła, a było ich aż 224, utwierdziła nas w przekonaniu, że istota naszej kampanii edukacyjnej przynosi mnóstwo korzyści dla pacjentów, którzy chcą współdecydować z lekarzem o przebiegu terapii and chcą wiedzieć jakie są możliwości dostosowania terapii do ich potrzeb – dodaje Scholastyka Śniegowska.

Najczęściej zadawane pytania dotyczyły:

  • leczenia SM,
  • objawów w SM,
  • jakości życia w SM,
  • ciąży i macierzyństwa,
  • diagnozy SM,
  • SM i COVID-19.

- Mając bezpośredni kontakt z osobami z SM, wiemy że czasami z różnych powodów pacjenci nie zadają pytań i tak jak zadeklarowali respondenci w ankiecie przeprowadzonej w ramach kampanii to lekarze częściej inicjują rozmowę na temat różnych aspektów choroby. Głównymi powodami takiego zachowania są: poczucie braku zainteresowania lekarza wpływem choroby na życie zawodowe i prywatne, postrzeganie pewnych aspektów choroby jako zbyt błahych do rozmowy z lekarzem oraz brak czasu na rozmowę podczas wizyty. Naszym celem było pokazanie, że nie ma błahych pytań i jeżeli tylko pacjent zada pytanie, uzyska na nie odpowiedź – podkreśla Tomasz Połeć, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, inicjatora kampanii „Zapytaj o SM”.

- Z ankiety, którą przeprowadziliśmy w 2021 roku wynikało, że najczęściej pomijanymi tematami podczas wizyty u specjalisty są: wpływ terapii na życie rodzinne i zawodowe, na płodność i rodzicielstwo oraz możliwość zmiany obecnej terapii na inną. Dzięki naszej kampanii, można powiedzieć że pacjenci się „przełamali”, ponieważ spłynęło do nas bardzo dużo pytań poruszających te zagadnienia - he adds.

W ramach kampanii powstała także seria 5-ciu podcastów „Zapytaj o SM”. Poprowadziła je Joanna Dronka-Skrzypczak, pacjentka chorująca na SM, edukatorka zdrowia i psychoedukatorka w zakresie psychosomatyki oraz autorka kanału na YouTube „O, choroba”. Seria podcastów to rozmowy z ekspertami z różnych dziedzin takich jak:

  • FizjoterapiaGościem odcinka jest Joanna Tokarska, fizjoterapeutka z ponad 20 letnim stażem, blogerka i youtuberka. Autorka vloga i bloga pod tym samym tytułem Fizjopozytywna. Zawodowo oraz z zamiłowania zajmuje się fizjoterapią, a w szczególności neurorehabilitacją.Tytuł odcinka: „Czy mogę się męczyć? – wszystko o aktywności fizycznej w stwardnieniu rozsianym okiem fizjoterapeuty.”
  • SocjologiaGościem odcinka jest Natalia Tur, która z wykształcenia jest socjolożką, a z zamiłowania blogerką i youtuberką. Prowadzi bloga www.nishka.pl oraz kanał na YouTube Natalia Nishka Tur, na których dzieli się ciekawostkami związanymi z psychologią społeczną i komunikacją.

Tytuł odcinka: „Jak rozmawiać, jak reagować – czyli o komunikacji i relacjach, gdy w życiu pojawia się SM.”

  • Psychologia

Gościem odcinka jest Katarzyna Kucewicz, psycholożka, psychoterapeutka i seksuolożka, która od ponad 10 lat zajmuje się pracą z pacjentami przewlekle chorymi, ich opiekunami oraz pomaga w radzeniu sobie z chorobą. Jest stałą felietonistką magazynu Wysokie Obcasy, a dodatkowo prowadzi konto na Instagramie o nazwie psycholog na insta.

Tytuł odcinka: „Psycha mi siada – depresja i zaburzenia lękowe w stwardnieniu rozsianym – kiedy i gdzie po pomoc?”

  • Neurobiologia

Gościem odcinka jest dr Joanna Podgórska, biolożka i neurobiochemiczka (ze specjalnością neurochemia) Instytutu Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Konsultant naukowy, autorka publikacji naukowych, popularno-naukowych, monografii, artykułów o tematyce medycznej i dietetycznej oraz materiałów edukacyjnych.

Tytuł odcinka: https://open.spotify.com/episode/0Sk5T3n3gTXB1q445ehRIj

  • Neurologia

Gościem odcinka jest dr n. med. Jacek Zaborski, neurolog, Kierownik Oddziału Neurologii (z Pododdziałem udarowym i rehabilitacji neurologicznej) w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.

Tytuł odcinka: „O co zapomniałeś zapytać neurologa? – stwardnienie rozsiane: diagnostyka, leczenie.”

- Mając świadomość tego, że lepsze zrozumienie i poznanie stwardnienia rozsianego oraz własnych oczekiwań względem choroby umożliwia lepsze radzenie sobie z nią, przygotowaliśmy serię podcastów ze specjalistami z różnych dziedzin. Do współpracy, jako prowadzącą podcasty, zaprosiliśmy Joannę Dronkę-Skrzypczak, która jako osoba z SM najlepiej wie z czym na co dzień zmagają się inne osoby, które chorują przewlekle – Malina Wieczorek, Prezes Fundacji SM-walcz o siebie. – Najczęściej diagnozę SM słyszą tzw. młodzi dorośli, czyli osoby w wieku 20-40 lat, którzy są na początku swojej kariery zawodowej, planują założenie rodziny lub są młodymi rodzicami, którzy jednocześnie muszą zmierzyć się z diagnozą. Dlatego bardzo zależało nam na tym aby podcasty pokazały takim osobą, jak w wieloaspektowy sposób podejść do tematu leczenia i życia z chorobą by ta nie spowodowała aż tak dużych zmian w ich życiu – dodaje Malina Wieczorek.

Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów w tym roku planowana jest kontynuacja działań edukacyjnych. Będziemy na bieżąco informować o nowych aktywnościach w ramach kampanii bezpośrednio na stronie www.zapytajosm.pl oraz na kanałach społecznościowych inicjatorów kampanii. – Cały czas zachęcamy do zadawania pytań, na które będziemy odpowiadać w takiej samej formie jak w zeszłym roku. Przygotowujemy również kilka nowych aktywności, ale na razie nie mogę nic zdradzić. Proszę nas na bieżąco obserwować – myślę, że warto – puentuje Tomasz Połeć.

More about the campaign at www.zapytajosm.pl.


Poland's largest database of patient organisations. Use the search engine and check information on associations and foundations directing their help to the sick and their families.