Profilaktyka cukrzycy typu 2. Akcja NFZ – Środa z Profilaktyką

14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy

Profilaktyka cukrzycy typu 2 jest tematem dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” – akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Cukrzyca stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. W Polsce choruje na nią ok. 3 mln osób, a przewiduje się, że do 2030 roku co dziesiąty Polak będzie zmagał się z tą chorobą.

Dane NFZ wskazują, że w Polsce w 2018 roku na cukrzycę chorowało 2,86 mln dorosłych osób (czteroletnia chorobowość rejestrowana na podstawie danych o zrealizowanych świadczeniach), a w 2022 roku liczba ta wzrosła do 3,11 mln. Koszt świadczeń, wyrobów medycznych i leków stosowanych w cukrzycy wyniósł w 2022 roku ok. 2,5 mld zł (1,9 mld w 2018 roku).

Ok. 9 proc. Polaków choruje na cukrzycę typu 2, drugie tyle z nas choruje na stany metaboliczne poprzedzające wystąpienie tej choroby:

–        insulinooporność

–        hiperinsulinemia

–        otyłość

–        zespół metaboliczny.

Profilaktyka

Zapobieganie rozwojowi powikłań cukrzycowych obejmuje wiele działań mających na celu ograniczenie szkodliwego wpływu choroby na organizm człowieka. Istotnym elementem w profilaktyce i leczeniu cukrzycy typu 2 jest zbilansowana dieta i aktywność fizyczna, a także regularne badania profilaktyczne.

–        Jakie są symptomy cukrzycy?

–        Jak prawidłowo mierzyć poziom cukru?

–        Jakie mogą być powikłania cukrzycy i jak można im zapobiec?

–        Co zrobić, by mimo choroby jak najdłużej być w pełnym zdrowiu?

Edukacja

Apelujemy o podejmowanie działań profilaktycznych.

Namawiamy do korzystania z bezpłatnych planów żywieniowych z przepisami na zdrowe dania przygotowane według zasad diety DASH na portalu https://diety.nfz.gov.pl/

Materiały przygotowane w ramach akcji „Środa z Profilaktyką” są dostępne na:

·         kanale YouTube NFZ Academy, szczególnie polecamy playlistę tematyczną „Cukrzyca”  

·         Facebook NFZ Academy

·         X (twitter) Narodowy Fundusz Zdrowia

·         oraz na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia – https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/


Poland's largest database of patient organisations. Use the search engine and check information on associations and foundations directing their help to the sick and their families.