Poznaj rady od serca w Światowy Dzień Serca

Jakie rady dałoby nam serce, gdyby miało głos? Na to pytanie odpowiada Artur Barciś w swojej najnowszej roli w wideo edukacyjnym z okazji Światowego Dnia Serca.

Artur Barciś jako głos serca

Poznaj „Rady od serca”

 29 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Z tej okazji w wielu miejscach  prowadzone są działania edukacyjne, których celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na profilaktykę, czynniki ryzyka, objawy i leczenie chorób serca. W ramach kampanii „W rytmie arytmii. STOP UDAROM” powstało wideo edukacyjne, którego głównym bohaterem jest serce. W jego rolę wcielił się znany i lubiany aktor – Artur Barciś.  W krótkim filmie zawarte są „rady od serca”, czyli sugestie co robić, by nie tylko cieszyć się dobrym zdrowiem, ale przede wszystkim zapobiegać poważnym schorzeniom.

Zalecenia od serca

Gorąco zachęcam, a wręcz zalecam obejrzenie materiału edukacyjnego pt. „Rady od serca”, który w przystępny sposób wyjaśnia dlaczego warto wiedzieć, czym jest migotanie przedsionków, jakie objawy powinny skłonić nas do tego, by pójść do lekarza, a także co robić, by nie mieć „problemów sercowych” – mówi prof. dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski, kardiolog, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

 Częsty „sercowy problem”

Migotanie przedsionków to najczęstsza arytmia serca. Może objawiać się np.: nierównomiernym biciem serca, dusznością, osłabieniem, bólami w klatce piersiowej, zawrotami głowy, nudnościami, zasłabnięciami czy omdleniami, ale warto wiedzieć, że nie zawsze daje tak wyraźne  objawy. Czasami  wykrywane jest dopiero podczas rutynowych badań, jak pomiar tętna czy EKG.

Serce pod kontrolą

– Migotanie przedsionków aż pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu. Dlatego kolejnym zaleceniem jest, by mieć tę arytmię pod kontrolą, tzn. jeśli zostanie zdiagnozowana, leczyć ją zgodnie z zaleceniami lekarza specjalisty, a także wprowadzić na stałe zmiany w stylu odżywiania, aktywności fizycznej i codziennych nawykach. Jeśli spełnimy te warunki mamy szanse, by cieszyć się zdrowiem naszego serca przez długi okres. – podkreśla kardiolog.

Słuchaj głosu serca

Artur Barciś, który użyczył bohaterowi wideo swojego głosu radzi: „Przyjmijcie kochani kilka rad od Serca”. Kto wie czy ta podstawowa wiedza nie przyda nam się, by uratować nasze lub czyjeś serce.”

 

Serce w wideo edukacyjnym podpowiada m.in.: „Po pierwsze: nie ignorujcie swojego serca, nie mówcie “eee, przejdzie”. Przejść to może moda na krótką grzywkę – a nie problem, który dotyka dziś w Polsce aż 700 tysięcy serc. Po drugie – niezwłocznie idźcie do lekarza. Bierzcie leki. Badajcie się regularnie – możemy monitorować migotanie przedsionków, zanim będzie za późno. Po trzecie – dbajcie o siebie. Jedzcie zdrowo, rzućcie palenie, ograniczcie alkohol. Wiele zależy od Was samych.”

 

– Każdy powinien słuchać i rozumieć „potrzeby serca”, czyli mieć podstawową wiedzę o chorobach, takich jak m.in. migotanie przedsionków. Udział w projekcie „Rady od serca” przypomniał mi jak istotne są regularne badania, w tym proste badanie pulsu, które możemy wykonywać samodzielnie, a  co może pomóc w wykryciu arytmii serca i zapobiec jej groźnym konsekwencjom. – dodaje Artur Barciś – Użyczyłem głosu Sercu i mam nadzieję, że ten głos dotrze do wielu innych serc. 

 

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania „Rad od serca”

Premiera wideo pt. „Rady od serca” odbędzie się podczas obchodów Światowego Dnia Serca, organizowanych przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, które jest patronem merytorycznym kampanii „W rytmie arytmii. STOP UDAROM”. Spot edukacyjny można obejrzeć m.in. na https://stopudarom.pl/o-kampanii/w-rytmie-arytmii-stop-udarom/, na profilu https://www.facebook.com/StopUdarom/, na kanale YouTube STOP UDAROM, a także na kanałach społecznościowych partnerów kampanii STOP UDAROM, w tym na FB Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego https://pl-pl.facebook.com/PolskieTowarzystwoKardiologiczne/

 

 

 

Migotanie przedsionków – fakty:

  • Migotanie przedsionków to groźna choroba, która jest najczęstszym zaburzeniem rytmu serca i jednocześnie jedną z głównych przyczyn udaru mózgu.
  • W Polsce na migotanie przedsionków cierpi ok. 700 tysięcy osób. Ryzyko wystąpienia migotania przedsionków zwiększa się wraz z wiekiem, migotanie przedsionków dotyczy aż 23 % osób po 65. roku życia.
  • Pomiar tętna zwiększa wykrywalność migotania przedsionków. Jeżeli tętno jest niemiarowe i wyczuwalna jest nieregularna praca serca, należy zgłosić się do lekarza – szybkie rozpoznanie choroby to szansa na skuteczniejsze leczenie.

 

Najczęściej występujące objawy migotania przedsionków:

  • Szybkie i nieregularne bicie serca
  • Kołatanie serca (palpitacje)
  • Uczucie dyskomfortu lub bólu w klatce piersiowej
  • Zawroty głowy i omdlenia
  • Nadmierne pocenie się oraz nudności
  • Duszność
  • Uczucie zmęczenia
  • Osłabienie wydolności fizycznej

 

Instrukcja samodzielnego badania tętna:

Chcąc zbadać tętno, najlepiej położyć drugi, trzeci i czwarty palec dłoni w niewielkim wgłębieniu na wewnętrznej stronie przedramienia (blisko kciuka), tam gdzie przebiega tętnica promieniowa. Siła ucisku powinna być niewielka, wtedy puls wyczujemy pod palcami. Należy policzyć uderzenia w ciągu 30 sekund. Tę liczbę pomnożyć przez 2 i wówczas uzyskamy częstotliwość uderzeń „na minutę”.

Prawidłowe tętno powinno być regularne i mieć częstotliwość w przedziale 60-80 uderzeń na minutę. Jeżeli np. tętno zazwyczaj wynosiło ok. 65 uderzeń na minutę, a w kolejnym pomiarze pomiar wskaże tętno niemiarowe o częstości 100 uderzeń na minutę, można podejrzewać wystąpienie arytmii, np. migotania przedsionków.


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.